ZNACZENIE POGRZEBU KATOLICKIEGO
Przez pogrzeb kościelny Kościół wyprasza duchową pomoc zmarłym, okazuje szacunek ich ciału i równocześnie żywym niesie pociechę nadziei (Kan. 1176 §2 KPK).
FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z POGRZEBEM KATOLICKIM
- zgłoszenie faktu śmierci osoby będącej parafianinem przez członka rodziny
- przedstawienie do wglądu Aktu Zgonu i wpisanie danych do Księgi Zmarłych
- pozostawienie w kancelarii parafialnej dokumentu oznaczonego dla zarządcy cmentarza
- uzgodnienie miejsca pochówku na cmentarzu parafialnym
- skontaktowanie się z grabarzem w celu wykopania grobu
W NASZEJ PARAFII
Zmarły potrzebuje w pierwszym rzędzie modlitwy. Dlatego po śmierci polecamy osobę zmarłą Bogu modląc się, aby mogła jak najszybciej oglądać Boga.
- Formalności zaczynamy od uzyskania aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie udajemy się z Kartą zgonu wystawioną przez lekarza.
- Po uzyskaniu dokumentu z USC potrzeba zarezerwować za pośrednictwem firmy pogrzebowej miejsce na cmentarzu. W przypadku kiedy posiada się grobowiec należy z zarządem danego cmentarza (w przypadku cmentarzy parafialnych jest to urząd parafialny) ustalić termin pogrzebu.
- Jeśli rodzina chce pochować zmarłego poza parafią miejsca zamieszkania potrzebna jest tzw. informacja o zmarłym.
- Zgłaszając śmierć kogoś bliskiego w kancelarii parafialnej dostarczamy akt zgonu wydany przez USC, dane nt. miejsca i godziny pogrzebu z firmy pogrzebowej oraz potwierdzoną informację o przyjęciu sakramentu namaszczenia chorych wystawioną przez ks. kapelana szpitala albo innego kapłana. Należy pamiętać, że kapelan udziela tego sakramentu w szpitalu tylko na prośbę chorego lub rodziny.