Prezydium Legionu Maryi pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Lublinie liczy 13 członków aktywnych i 16 członków pomocniczych. Spotkania odbywają się w salce legionowej. Członkowie aktywni uczestniczą w spotkaniach co tydzień, w poniedziałek o godz. 18.45 po Mszy św. wieczornej. Wspólne spotkania wszystkich legionistów - aktywnych i pomocniczych, mają miejsce w pierwszą sobotę każdego miesiąca po Mszy św. do Niepokalanego Serca Maryi i nabożeństwie wynagradzającym. Wszyscy członkowie naszego Prezydium spotykają się również w okresie Bożego Narodzenia na opłatku legionowym oraz 16 listopada w święto patronalne naszego Prezydium. Legioniści uczestniczą także w uroczystościach organizowanych przez Kurię Legionu Maryi w Lublinie, np. Acies - największa uroczystość LM, podczas której wszyscy członkowie odnawiają akt osobistego ofiarowania się Matce Bożej; zloty generalne, dni skupienia.

Członkowie Prezydium (2022r.):

Kierownik duchowy - ks. Krzysztof Paluch SCJ

W wyborach dnia 21.02.2022 r. w skład zarządu prezydium weszli:
Prezydent          - Maria Stefańczyk
Wiceprezydent   - Irena Kopyść
Sekretarz           - Ewa Choniawko
Skarbnik             - Alicja Popieko

Członkowie aktywni:

MARIA Cękalska, EWA Choniawko, EWELINA Erdman, GENOWEFA Kaczor, IRENA Kopyść, EWA Łyjak, JOLANTA Kaszyńska-Mrowca, SYLWIA Kleszcz, JADWIGA Musur, ALICJA Popieko, MARIA Stefańczyk, ANNA Woźniak i PIOTR Zawadzki.

Członkowie pomocniczy:

BOGUMIŁA Adach, KAZIMIERA Czajcińska, STANISŁAW Dobner, EUGENIA Gajos, RAFAŁ Gajos, JÓZEF Jewstafiew, KRYSTYNA Kruk, ALICJA Łapa, KRYSTYNA Olbromska, HIERONIMA Pawłowska, ALICJA WERONIKA Postój, WIESŁAWA Rudzińska, ZBIGNIEW Rudzki, IRENA Salata, BEATA Szymura, HELENA Tryk, EWA Woźniacka.

Legion Maryi jest stowarzyszeniem ludzi świeckich, których celem jest głoszenie chwały Bożej, wspieranie Kościoła na polu ewangelizacyjnym i dążenie do osobistej świętości poprzez modlitwę i pracę apostolską w duchu zawierzenia i pod przewodnictwem Najświętszej Maryi Panny.

Członkiem Legionu Maryi może być każdy katolik, prowadzący życie chrześcijańskie, który z miłości do Jezusa i Maryi gotowy jest wypełnić obowiązki wynikające z przynależności do Legionu.

Wszystkich chętnych, którzy trwają  w pobożności Maryjnej i  pragną rozwijać duchowość Maryjną i z Maryją zdobywać świat dla Chrystusa, nieść miłość tam gdzie jej nie ma, zapraszamy do Legionu Maryi w naszej sercańskiej Parafii.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

HISTORIA

Powstał w Irlandii, w Dublinie, 7 września 1921r. Założycielem jest Irlandczyk Frank Duff (1889-1980), działacz w dziele apostolatu świeckich. Do końca swego życia przewodził z ogromnym zaangażowaniem Legionowi na całym świecie. Jako obserwator świecki brał udział w Soborze Watykańskim II. Od czerwca 1996r. trwa jego proces beatyfikacyjny.

W Polsce Legion Maryi rozpoczął swoją działalność w 1948 roku dzięki inspiracji brata Anatola Kaszczuka (1912-2005), świeckiego apostoła, który wcześniej był żołnierzem w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Irlandii zapoznał się z ideą Legionu Maryi. Niedługo potem Legion Maryi, ze względu na prześladowania w okresie stalinowskim, musiał zawiesić swoją działalność w Polsce. Próby reaktywowania stowarzyszenia zaczęto podejmować w latach 70-tych, kiedy powstały pierwsze prezydia w Katowicach i sąsiednich diecezjach. Jednak dopiero w latach 80-tych na życzenie Ojca Świętego Jana Pawła II nastąpił renesans Legionu Maryi w Polsce. W kilku diecezjach powstało wiele kół Legionu dzięki działalności Polaków i Irlandczyków, a szczególnie dzięki zaangażowaniu Clair Conolly z Irlandii, animatorki tego dzieła. Założyła ona liczne grupy i ośrodki Legionu w archidiecezjach warszawskiej, lubelskiej oraz pojedyncze grupy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W ostatniej dekadzie XX wieku nastąpił szybki wzrost liczby prezydiów w Polsce.

26 listopada 1999r. w Częstochowie podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski powołano Ogólnopolskiego Opiekuna LM - ks. bp. Romana Marcinkowskiego z Płocka oraz Ogólnopolskiego Kierownika Duchowego LM - ks. dr Janusza Węgrzeckiego z Warszawy.

W naszej archidiecezji Legion Maryi powstał 20 maja 1986r. – Prezydium pw. Matki Bożej Płaczącej przy Parafii Katedralnej.

W naszej parafii Legion Maryi powstał  30 w października 1997r. z inspiracji ks. proboszcza Stefana Zabdyra SCJ. Od tego dnia w parafii Dobrego Pasterza w Lublinie rozpoczęło działalność Prezydium Legionu Maryi, które przyjęło za patronkę Matkę Bożą Ostrobramską. Kierownikiem duchowym Prezydium został ks. Krzysztof Paluch SCJ, a prezydentem Ewa Sokołowska. Prezydium ogółem liczyło 6 członków.

30 sierpnia 1998r. został wykonany i poświęcony sztandar legionowy.