Drodzy Parafianie
Atmosfera czasu Adwentu, któremu towarzyszyła zapalona roratna świeca, symbol Maryi, dobiegł już końca. Przed nami spotkanie z Odwiecznym Słowem, które stało się w Chrystusie człowiekiem, «zrodzonym z Niewiasty» (por. Ga 4,4).
W tych świątecznych dniach Kościół zaprasza nas, byśmy jako wspólnota wierzących na nowo doświadczyli tego, co od wieków Kościół głosi: że Słowo, które przyjęło ludzkie ciało, zamieszkało wśród nas na zawsze!
Wraz z całą wspólnotą Kościoła chcemy rozważać tę wielką tajemnicę naszej wiary, że Chrystus prawdziwy Syn Boży przekroczył próg ludzkiego świata, aby w niepojęty sposób przybliżyć się do nas.
Obyśmy ze swej strony uczynili wszystko, by wyjść na spotkanie tej Miłości, która objawiła się w małym Dziecięciu złożonym w betlejemskim żłobie. Niech ten szczególny czas pomoże każdemu z nas jeszcze bardziej zbliżyć się do tajemnicy wcielenia, gdzie Bóg przychodzi do nas i zaprasza, abyśmy przyszli do Niego z sercami przepełnionymi miłością.
Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzy wraz z całym zespołem duszpasterskim
Ks. Kazimierz Lewandowski scj, proboszcz
Nasza parafia w dniach 10-16.04.2024 r. organizuje pielgrzymkę do Fatimy, Lizbony, Porto, Coimbry oraz do innych miejsc w Portugalii wraz z jednodniowym pobytem w hiszpańskim sanktuarium św. Jakub w Santiago de Compostela.
Zapisy u ks. Karola Milewskiego SCJ lub w biurze pielgrzymkowym.
Dziś, w niedzielę 3 grudnia, w Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent. Jest to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Czas Adwentu, który nie jest okresem pokuty, ale radosnego oczekiwania, obfituje w zwyczaje i symbole. Jest podobny do całego ludzkiego życia, które jest oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem.
W Pierwszą Niedzielę Adwentu, w Kościele rozpoczyna się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
Najpiękniejszym wzorem przeżywania Adwentu niech będzie dla nas Matka Najświętsza. Niech częste uczestniczenie w tym czasie we Mszy św. roratnej i w rekolekcjach pomogą nam w owocnym przeżywaniu tego błogosławionego czasu.
Gorąco zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami, młodzież i dorosłych
do wzięcia udziału w Mszach św. Roratnich, które odprawiamy
od poniedziałku do piątku o godz. 18.00.
List pasterski Metropolity Lubelskiego na Adwent 2023 r.
W dniu dzisiejszym obchodzimy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
Uroczystość ta ma nam uświadomić, że Chrystus jest Królem całego stworzenia - wszechświata. Jego panowanie nie wynika z jakichś dokonań, z wybrania czy z wywalczenia tej godności. On jest Królem, bo jest Bogiem-Człowiekiem, Stworzycielem i Odkupicielem. Z tego właśnie tytułu ma absolutną władzę. Bóg nie tylko stworzył świat, ale ciągle go stwarza i nim włada. Królestwo Jezusa jest czymś zupełnie innym od wszystkich królestw ziemskich. Dotyczy ono wszystkich narodów, wszystkich miejsc i wszystkich czasów.
W Uroczystość Chrystusa Króla, patronalne święto Liturgicznej Służby Ołtarza podczas Mszy św. o godz. 11.00 pięciu chłopców zostało przyjętych do grona ministrantów, a dwóch rozpoczęło formację aspiranta. Pozostali ministranci i lektorzy odnowili swoje przyrzeczenia wypowiadając przed całym Ludem Bożym, że będą „dalej pełnić zaszczytne zadania pobożnie, pilnie i radośnie”. Również na tej Mszy św. do scholi dziecięcej Serduszka zostało przyjętych 7 dziewczynek. Pozostałe dziewczęta odnawiały przyrzeczenia radosnego zaangażowania się w posługę liturgiczną w naszej Parafii.
Ks. Proboszcz gratulował nowo przyjętym do LSO oraz do scholki życząc im między innymi wytrwałości i radości z pełnionej służby przy ołtarzu. Nie zabrakło także słów wdzięczności względem rodziców, którzy wkładają wiele wysiłku, by umożliwić swoim dzieciom uczestnictwo w tej grupie parafialnej.
Zapraszamy do galerii - Msza św. o godz. 11.00
W Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla wszechświata, na Mszy o godz. 19.00 grupa młodzieży z naszej parafii rozpoczęła czas przygotowania do sakramentu bierzmowania. Wobec księdza proboszcza wyrazili gotowość wejścia na tę drogę. Uczynili to w dniu, w którym z woli papieża Franciszka obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Na zakończenie Mszy św. każdy z kandydatów otrzymał Ewangelię św. Marka, by czytając i rozważając Dobrą Nowinę o Jezusie, coraz bardziej Go poznawali i naśladowali.
Również podczas Mszy św. o godz. 19.00 jednemu ministrantowi ks. Proboszcz udzielił posługi lektora.
Weselcie się nadzieją!
W dniu poprzedzającym 38 Światowy Dzień Młodzieży, 25 listopada młodzież z naszej parafii przyjęła z rąk bpa Adama Baba sakrament bierzmowania.
Zarówno radość jak i nadzieja zagościły w sercach młodych, dla których ten sakrament jest wejściem na drogę żywszego i odważniejszego uczestniczenia w życiu wiary i realizacji powołania do świętości we wspólnocie Kościoła.
Od dziś wybory, których będą dokonywać w swoim życiu, będą naznaczone nadzieją w pewność obietnic Boga - że Chrystus swoim światłem pomoże dojść do upragnionego celu.
Kościół XXI w. to dynamiczna współpraca księży, zakonników i misjonarzy ze świeckimi, a dynamiczna parafia, to parafia w której funkcjonują liczne wspólnoty, czy grupy duszpasterskie. W ten sposób w obrębie różnych stanów życia i rozmaitych powołań Kościół przeżywa nieskończone bogactwo tajemnicy Jezusa Chrystusa w służbie Bogu i ludziom (KKK).
W Kościele każdy z nas jest potrzebny. Każdy z nas może znaleźć w nim swoje miejsce, angażując się na rzecz innych.
Dnia 19 listopada 2023 roku jako Sercańska Wspólnota Świeckich par. Dobrego Pasterza w Lublinie, zjednoczeni na modlitwie uczciliśmy 25-lecie naszego istnienia w parafii. Uroczystość była okazją do wspólnotowego dziękczynienia Sercu Jezusa za Ojca J. Dehona założyciela Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego, za Księży Sercanów i naszą Wspólnotę SWŚ, która rozpoczęła swoją posługę w listopadzie 1998r. zainspirowana charyzmatem Ojca Dehona streszczającym się w słowach: miłość, poświęcenie, wynagrodzenie.
Nasze świętowanie rozpoczęliśmy Adoracją Najświętszego Sakramentu, w czasie której Ks. Proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ polecał Sercu Bożemu zmarłych kapłanów Sercanów, członków SWŚ oraz zmarłych z naszych rodzin.
Następnie animatorka SWŚ p. Jadwiga w kilku zdaniach przedstawiła wspólnotę SWŚ - jej początki, cele i posługę w parafii w duchu wynagradzania Sercu Jezusowemu za grzechy osobiste i zniewagi, jakich doznaje na całym świecie.
Momentem centralnym naszego świętowania była uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. Witold Januś SCJ - wikariusz prowincjalny, a homilię wygłosił ks. Wiesław Pietrzak SCJ - Moderator Krajowy Sercańskiej Wspólnoty Świeckich.
Eucharystia rozpoczęła się powitaniem przez Ks. Proboszcza Kazimierza Lewandowskiego SCJ kapłanów celebrujących Mszę św., zaproszonych gości i parafian. Podkreślił, że jedna z intencji to Jubileusz 25-lecia istnienia i posługi w Parafii Sercańskiej Wspólnoty Świeckich. Obsługę liturgiczną sprawowali przedstawiciele SWŚ (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami).
Warto dodać, że po uczcie duchowej dalszy ciąg świętowania miał miejsce w sali kolumnowej.
Specjalne słowa wdzięczności kierujemy do naszego opiekuna duchowego Księdza Mieczysława Piwowarka SCJ, który czuwał nad całością przygotowań tej uroczystości jubileuszowej.
Serdecznie dziękujemy Państwu Aleksandrze i Andrzejowi Wrzołek za przygotowanie relacji filmowej z tej uroczystości i uczestniczenie w świętowaniu razem z nami.
16 listopada przypada wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej - Matki Miłosierdzia. Jej wizerunek zasłynął wieloma łaskami i cudami, a początek kultu sięga drugiej połowy XVII wieku. Pani Ostrobramska ma swoje miejsce w sercach Polaków. Była i jest symbolem polskości, Matką, do której uciekają się prześladowani i potrzebujący duchowego wsparcia.
Matka Boża Ostrobramska jest patronką Legionu Maryi działającego w naszej Parafii. Eucharystia o godz. 18-tej zgromadziła wszystkich legionistów oraz czcicieli Matki Miłosierdzia. Na rozpoczęcie Mszy św. wniesiono sztandar oraz odśpiewano hymn legionowy.
Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ. W homilii ks. dr Krzysztof Paluch SCJ, opiekun i kierownik duchowy Legionu Maryi, przybliżył zebranym historię i symbolikę wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej oraz Jej sławnych czcicieli. Członkowie Legionu Maryi zadbali o oprawę Mszy św. - przygotowali liturgię słowa oraz dary ofiarne. Pan organista uświetnił nabożeństwo piękną grą i śpiewem pieśni Maryjnych, a wspomagali go wszyscy zgromadzeni.
Po zakończonej Eucharystii legioniści udali się do salki w dolnym kościele, gdzie przygotowana była uroczysta agapa. Spotkanie zostało uświetnione obecnością ks. proboszcza Kazimierza Lewandowskiego SCJ.
Przeżycia duchowe oraz wspólne świętowania przy stołach sprawiły, że wszystkie serca napełniły się radością oraz nowym zapałem do pracy apostolskiej i modlitwy. Podczas spotkania panowała miła i życzliwa atmosfera.
Dnia 7 listopada w piękny wtorkowy poranek grupa pań z naszej parafii wraz z ks. proboszczem i p. kościelnym podjęli się zrobieniu porządków wokół naszego kościoła.
Dzięki pięknej słonecznej pogodzie oraz gorliwości obecnych udało się uporządkować tereny zielone wokół kościoła.
Wspólna praca to wyraz naszej wspólnej odpowiedzialności za Dom Boży oraz za przyrodę wokół niego. Dziękujemy zaangażowanym i zapraszamy innych wiernych na kolejne sprzątanie tym razem wiosenne.
Drogi księże Karolu
z okazji imienin pragniemy
złożyć bardzo serdeczne życzenia
obfitych Bożych łask
oraz samych radosnych chwil!
Niech Duch Święty
opromienia swym światłem
każdy dzień Twojej kapłańskiej posługi,
Jezus niech zawsze będzie
Twoim Przyjacielem,
a Maryja Matka kapłanów
niech przygarnia Cię do swego serca.
Parafianie
W sobotę 4 listopada, w czasie Mszy św. o godz. 18.00 modliliśmy się w intencji
Ks. Karola Milewskiego SCJ z okazji jego imienin.
Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele Rady Duszpasterskiej i grup parafialnych złożyli drogiemu Solenizantowi życzenia.
2 listopada Kościół wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów naszej wiary.
Obchód Dnia Zadusznego zainicjował w 998 r. św. Odylon (+ 1048) - czwarty opat klasztoru benedyktyńskiego z Cluny (Francja). Praktykę tę początkowo przyjęły klasztory benedyktyńskie, ale wkrótce za ich przykładem poszły także inne zakony i diecezje. W XIII w. święto rozpowszechniło się na cały Kościół Zachodni. W wieku XIV zaczęto urządzać procesję na cmentarz do czterech stacji. Piąta stacja odbywała się już w kościele, po powrocie procesji z cmentarza. Przy stacjach odmawiano modlitwy za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne.
W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII w., a z końcem wieku XV była znana w całym kraju. W 1915 r. papież Benedykt XV, na prośbę opata-prymasa benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy Msze święte: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji Ojca Świętego.
Za pobożne odwiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 30 listopada i jednoczesną modlitwę za zmarłych można uzyskać odpust zupełny. Kościół zachęca do ofiarowania odpustów za zmarłych (niekoniecznie muszą być to osoby nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia - wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje). Przez taki dar sam ofiarodawca zyskuje dla siebie odpust zupełny w godzinie swojej śmierci.
Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są następujące warunki:
W naszej parafii Msze św. o godz. 7.00, 9.00, i 18.00
Płomienie i kwiaty to widzialne znaki tego co niewidzialne: tęsknoty, żalu i spóźnionych pojednań. To wszystko czyni z listopada wyjątkowy czas do rozmyślań nad tajemnicą śmierci i zmartwychwstania.
Jednak 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem radości. Kościół wspomina tych, którzy osiągnęli zbawienie, a wiernym pielgrzymującym na ziemi wskazuje ich jako przykład życia zgodnego z duchem Ewangelii. Odwiedzając nasze cmentarze przybliżmy sobie prawdę o świętych obcowaniu, to znaczy o wspólnocie z naszymi poprzednikami w drodze do nieba. Pamiętajmy, że w tym dniu my, jako katolicy, mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św.
Msze św., w naszym kościele będą odprawiane o godz. 7.30, 9.30, 11.00, 12.30 i 19.00.
Nie będzie Mszy św. o godz. 17.00.
Nie będzie też adoracji Najświętszego Sakramentu po południu.
ODPUST ZA WIERNYCH ZMARŁYCH
Odpustu zupełnego, który może zostać ofiarowany wyłącznie za dusze w czyśćcu, udziela się wiernemu, który:
Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
To były piękne godziny spędzone we wspólnocie. Ale zacznijmy od refleksji, że zarówno w chwilach radosnych jak i trudnych odwołujemy się do źródła, aby dziękować, przepraszać czy prosić. Dla Sercańskiej Wspólnoty Świeckich tym źródłem jest Najświętsze Serce Jezusa i Serce Maryi oraz niezliczone rzesze błogosławionych i świętych jako świadków wiary i miłości do Boga i ludzi.
Taki cel przyświecał SWŚ obchodzącej w tym roku Jubileusz 25-lecia obecności, trwania i posługi w parafii Dobrego Pasterza. Tak więc 14-go października2023 roku członkowie i sympatycy naszej wspólnoty w liczbie 47 osób nawiedzili niektóre sanktuaria warszawskie.
W pierwszej kolejności udaliśmy się do kościoła pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W latach 1980-1984 posługę w parafii pełnił ksiądz Jerzy Popiełuszko, który od października 1980 roku raz w miesiącu wraz z innymi duchownymi z inicjatywy proboszcza odprawiał w kościele św. Stanisława Kostki Msze św. za Ojczyznę. Kazania ks. Jerzego stały się manifestacjami patriotycznymi i ściągały tłumy ludzi nie tylko z Warszawy, ale i z całej Polski. Od śmierci ks. Jerzego w 1984 roku świątynia stała się miejscem pielgrzymkowym dla wszystkich, którzy odwiedzają znajdujący się przed frontonem kościoła Jego Grób. Arcybiskup Metropolita Warszawski Kazimierz Nycz w 2010 roku podniósł świątynię do rangi Sanktuarium Diecezjalnego Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Modliliśmy się przy jego grobie oraz odwiedziliśmy znajdujące się w podziemiach kościoła Muzeum, poświęcone osobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W muzeum zgromadzone są pamiątki po kapłanie. Eksponaty są wystawione w kilku salach. Jedna z sal symbolizuje miejsce zamordowania ks. Jerzego a w gablotach narzędzia jego tortur. Zgromadzono także sporo pamiątek z życia błogosławionego, m. in. znajduje się kołyska i drzwi z jego rodzinnego domu.
Następnie udaliśmy się do Narodowego Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie. Opiekują się nim Ojcowie Jezuici. Sanktuarium zbudowane zostało w latach 1980–1989, wcześniej był tam ogród ojców jezuitów oraz kaplica, gdzie od 1938 przechowywano relikwie św. Andrzeja Boboli.
Więcej… Pielgrzymka do Sanktuariów w Warszawie dnia 14 X 2023 r....
W tym uroczystym dniu imienin,
przyjmij Księże Łukaszu
szczere i serdeczne życzenia:
długich lat życia przepełnionych
zdrowiem i szczęściem.
Pogody ducha, pomyślności
i ludzkiej życzliwości.
Dni pełnych słońca i radości
oraz błogosławieństwa Bożego
i opieki Matki Bożej.
Parafianie
W środkę 18 października, w czasie Mszy św. o godz. 18.00 modliliśmy się w intencji
Ks. Łukasza Grzejdy SCJ z okazji jego imienin.
Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele Rady Duszpasterskiej złożyli drogiemu Solenizantowi życzenia.
W piątek 13 października po Mszy św. o godz. 18.00 odbyła się procesja różańcowa zakończona Apelem Fatimskim. Nabożeństwu przewodniczył Ks. Proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ.
Szóste Objawienie Fatimskie: 13 października 1917
Deszczowego dnia – 13 października 1917 w Fatimie, mistyczna Pani objawiła się dzieciom po raz szósty i ostatni. Ponad 70 000 osób było obecnych w Fatimie tego wieczora. Dzieci były jedynymi osobami, które mogły widzieć Ją i Ona deklarowała, że jest Matką Boską.
Nagle, deszcz przestał padać i chmury się oddaliły, ukazując słońce. Słońce zaczęło kręcić się wokół i sprawiało wrażenie jakby miało spaść. Ludzie myśleli, że świat się kończy, ale słońce z powrotem przyjęło swoją normalną pozycję na niebie.
W czasie tego objawienia wizjonerzy byli świadkami trzech następujących scen: pierwsza z nich symbolizowała tajemnice radosne różańca - obok słońca zobaczyli pojawiającego się świętego Józefa z Dzieciątkiem Jezus oraz Matkę Boską Różańcową. Była to Święta Rodzina. Maryja była ubrana w białe szaty i w niebieski płaszcz. Święty Józef także był ubrany na biało, natomiast Dzieciątko Jezus miało okrycie w jasnoczerwonym kolorze. Święty Józef pobłogosławił tłum wykonując trzykrotnie znak krzyża. Dzieciątko Jezus uczyniło to samo;
następna tajemnice bolesne - wizja Matki Boskiej Bolesnej i Chrystusa Pana obarczonego cierpieniem w drodze na Kalwarię. Jezus pobłogosławił lud czyniąc znak krzyża;
a ostatnia tajemnice chwalebne - chwalebna wizja Matki Bożej Karmelitańskiej, ukoronowanej na Królową Nieba i Ziemi oraz trzymającej w swych ramionach Dzieciątko Jezus.
Tylko Łucja widziała te trzy sceny; Franciszek i Hiacynta widzieli tylko pierwszą z nich.
Cud słońca, którego wszyscy ludzie byli świadkami podczas ostatniego objawienia, może być najlepiej opisany w następujących słowach: po długich, ulewnych deszczach, niebo się rozjaśniło, stało się niebieskie, ludzie mogli łatwo zobaczyć słońce, które zaczęło się kręcić dookoła, jak kula ognia, które promieniuje cudownymi snopami światła we wszystkich odcieniach kolorów. Ludzie, wzgórza, drzewa i wszystko w Fatimie wydawało się promieniować tymi wspaniałymi kolorami.
Potem słońce stanęło na chwilę, a następnie cudowne zjawisko się powtórzyło. Powtórzyło się też trzeci raz, ale teraz słońce zeszło z Raju na ziemię ruchem zygzakowym. Ono stawało się coraz większe i wyglądało tak jakby miało spaść na ludzi i przygnieść ich. Wszyscy byli przestraszeni i padli na ziemię i modlili się o miłosierdzie i o wybaczenie…
23 września 2023 r. o godzinie 5 rano wyruszyła Pielgrzymka autokarowa pod przewodnictwem głównej organizatorki Pani Zofii – zelatorki Róż różańcowych oraz wsparciem duchowym księdza Proboszcza Kazimierza i wytrwałego misjonarza księdza Antoniego.
Z modlitwą na ustach, z dziękczynieniem w sercu i różańcem w ręku pątnicy udali się w drogę najpierw do Perły Podlasia – Białegostoku do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie znajdują się przedmioty szczególnego kultu, czyli relikwie Bł. ks. Michała Sopoćko oraz Św. s. Faustyny Kowalskiej. W Sanktuarium miejscowy kustosz bardzo interesująco przedstawił historię samego Michała Sopoćko, który był spowiednikiem i powiernikiem tajemnic Siostry Faustyny. Zainteresował się kultem Miłosierdzia Bożego i stał się nie tylko jego głosicielem, ale również dał podstawy teologiczne tego kultu. Tenże Apostoł Miłosierdzia Bożego posiada nieocenione zasługi w doprowadzeniu do namalowania według wskazówek s. Faustyny obrazu Miłosiernego Chrystusa „Jezu ufam Tobie”, doprowadził pomimo trudności do publicznego wystawienia w Ostrej Bramie i rozpowszechnienia broszur z jego reprodukcją. Obraz ten dzięki niemu jest znany na całym świecie, a nam Katolikom tak bardzo bliski, bo Panie do kogóż pójdziemy, jak nie do Ciebie Jezu. W tym wyjątkowym miejscu każdy złożył osobiste podziękowania, jak również zostawił tam swoje, głęboko w sercu skryte intencje, pozostawiając swój los w najlepszych rękach „Jezu Ty się tym zajmij”.
Rozpoczął się miesiąc październik, a wraz z nim nabożeństwa różańcowe.
Zapraszamy do licznego udziału dzieci, młodzież i starszych. Tych, którym obowiązki nie pozwolą przyjść do kościoła zachęcamy do modlitwy różańcowej w domu. Włączmy się jak najliczniej w spełnienie prośby, jaką w Fatimie skierowała Maryja do trojga pastuszków mówiąc: „odmawiajcie codziennie różaniec”.
Nabożeństwa różańcowe w ciągu tygodnia o godz. 17:15,
a w niedziele o godz. 9:00 i 16.30.
W niedzielę 1 października po Mszy św. o godz. 11.00 Ks. Maciej Rutkowicz SCJ poświęcił różańce dla wszystkich dzieci, w tym dzieci z klas III przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej. Paciorki różańca połączone razem tworzą silną, trudną do rozerwania całość. Niech więc ta modlitwa połączy jak najwięcej osób i rodzin naszej parafii, byśmy byli mocni siłą różańca.
Różańcowe orędzie z Fatimy:
„Nie ma takiego problemu, ani osobistego, ani rodzinnego, ani narodowego, ani międzynarodowego, którego nie można byłoby rozwiązać przy pomocy Różańca” - te słowa tak ważne wypowiedziała s. Łucja – ta, która modliła się na Różańcu z Matką Bożą w Fatimie.
W niedzielę 1 października 2023 roku na Mszy Świętej o godzinie 7.30 obchodziliśmy uroczyście 43. rocznicę powstania Żywego Różańca w naszej Parafii. Głównym celebrantem był ks. Proboszcz Kazimierz Lewandowski opiekun Stowarzyszenia. Oprawę liturgiczną i dary przygotowali członkowie Róż Różańcowych.
„Żywy Różaniec” jest wspólnotą osób, które modlą się codziennie na różańcu. Otaczają one modlitewną opieką tych, którzy jej najbardziej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy.
Członkowie Róż Różańcowych tworzą zjednoczoną w modlitwie wspólnotę, która przez Maryję zbliża nas do Boga, jest wielkim wsparciem duchowym oraz daje nam siłę do pokonywania trudności dnia codziennego. Kiedy modlimy się razem, wtedy tworzymy jedność, jesteśmy Kościołem, a nasza modlitwa ma większą moc.
Zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia do Żywego Różańca, aby we wspólnocie z Maryją, z różańcem w ręku wypraszać wiele dobra dla własnego zbawienia, naszych rodzin, dla wspólnoty Kościoła, Ojczyzny, całego narodu i świata.
W czwartek, 28 września o godzinie 15.00, w kolejną rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, w Godzinie Miłosierdzia modliliśmy się Koronką prosząc o miłosierdzie nad nami i o ustanie konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
Modlitwa odbyła się na wiadukcie łączącym osiedle Lipińskiego z osiedlem Moniuszki.
Wizytacja kanoniczna odbyła się w tym roku 17 września. Była czasem umacniania naszej wiary i wskazywania drogi na przyszłość. Tym razem obecny wśród nas był bp Adam Bab.
O godz. 7.30, bezpośrednio przed poranną Mszą św., powitaliśmy naszego Pasterza. Po ucałowaniu przez Niego Krzyża oraz po słowach pozdrowienia wypowiedzianych przez naszego Proboszcza i przedstawicieli Rady Parafialnej, procesyjnie wprowadziliśmy naszego Gościa do świątyni.
O godz. 9.30 została odprawiona kolejna Msza święta, w czasie której ks. Kazimierz Lewandowski SCJ przedstawił charakterystykę naszej wspólnoty parafialnej. Najmłodsi parafianie wraz z rodzicami, rodzeństwem i dziadkami, spotkali się z Księdzem Biskupem w czasie Mszy św. o godz. 11.00. Po niej dzieci przychodziły do indywidualnego błogosławieństwa. Natomiast w czasie Mszy św. o godz. 12.30 Ksiądz Biskup udzielił sakramentu chrztu trzem chłopcom.
W godzinach popołudniowych Biskup Adam spotkał się z Radą Duszpasterską. Był to czas wspólnego dzielenia się doświadczeniem wiary i odkrywania wyzwań, które stoją przed naszą parafią w najbliższym czasie.
Przed ostatnią Mszą św. Biskup Adam spotkał się z młodzieżą która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz Ruchem Sercańskiej Młodzieży i Lektorami. Tematem spotkania był ukierunkowany na poszukiwanie w swoim życiu wartości, które prowadzą każdego człowieka do szczęścia. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ oraz przedstawiciele młodzieży podziękowali Biskupowi Adamowi za wizytację w naszej parafii.
Ksiądz Biskup podczas każdej Mszy św. głosił Słowo Boże do wszystkich zebranych i udzielał pasterskiego błogosławieństwa.
W środę 13 września o godz. 18.00 odprawiona została, Msza św., po której odbyła się procesja różańcowa zakończona Apelem Fatimskim.
Piąte Objawienie Fatimskie: 13 września 1917
Tak jak i poprzednio, tłum ludzi, których liczba została oszacowana na około piętnaście do dwudziestu tysięcy osób, a może nawet i więcej, był świadkiem całej serii zjawisk atmosferycznych: nagłego ochłodzenia, takiego przyćmienia słońca, że można było zobaczyć gwiazdy, pewnego rodzaju deszczu, jakby opadały tęczowe płatki lub płatki śniegu, które znikały, zanim jeszcze mogły dotknąć ziemi. Wtedy to właśnie zauważono świetlistą kulę, która przemieszczała się wolno po niebie ze wschodu na zachód, a przy końcu objawienia w przeciwnym kierunku.
Jak zwykle, wizjonerzy dostrzegli błysk światła, po czym ukazała im się ponad zielonym dębem Najświętsza Maryja Panna.
Księża Sercanie posługujący w Parafii Dobrego Pasterza składają na początku swojej posługi we wspólnocie Kościoła śluby zakonne:czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Żyjąc charyzmatem o. Leona Dehona prowadzą wiernych do umiłowania prawdy i praktykowania miłości w codziennym życiu.
Aby podkreślić wierność tej drogi w naszej parafii świętowaliśmy jubileusz 60-cio lecia życia zakonnego ks. Mariana Kowalczyka SCJ oraz złoty jubileusz ks. Mieczysława Piwowarka SCJ.
Wyraziliśmy wdzięczność Bogu powierzając w czasie Eucharystii czcigodnych jubilatów i życzyliśmy sił na dalszej drodze naśladowania Jezusa poprzez rady ewangeliczne.
Słońce świeciło przez całą niedzielę 10 września, w Markowej odbyła się beatyfikacja rodziny Ulmów, a w naszej Parafii odbył się "Dzień Rodziny".
Popołudnie spędziliśmy wspólnie czas na: zabawach, spotkaniach z bliskimi i znajomymi, atrakcjach przygotowanych przez Straż Pożarną, poznaniu grup parafialnych działających przy naszych wspólnotach, loterii fantowej czy konkursie wiedzy o nowo beatyfikowanej rodzinie.
Atrakcji było więcej i niech żałują Ci, którzy nie przyszli. Spotkanie poprowadzili dla nas "Music DJ Show". Zagrali nam również "Kasia i Tomek".
Było dobre jedzenie i bardzo rodzinna atmosfera. Wydarzenie zorganizowali Księża Sercanie, wraz ze wspólnotami i apostolatami działającymi w Parafii Dobrego Pasterza.
Chociaż w szkołach nie było jeszcze „pierwszego dzwonka” to jednak pierwsza niedziela września w naszej parafii od lat jest okazją do rozpoczęcia kolejnego roku formacyjnego dla istniejących grup apostolskich i stowarzyszeń
Na Mszy św. o godz. 7.30 modlił się Apostolat Margaretka, Arcybractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa, Caritas, Duszpasterstwo Anonimowych Alkoholików, Stowarzyszenie Żywego Różańca, Koła Różańcowe, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Legion Maryi, Sercańska Wspólnota Świeckich, Stowarzyszenie Matki Bożej Bolesnej Patronki Dobrej Śmierci.
Domowy Kościół zgromadził się w kościele o godz. 9.30, zaś Liturgiczna Służba Ołtarza, Schola Dziecięca "Serduszka" oraz Mali Misjonarze modlili się na Mszy św. o godz. 11.00, w czasie której zostały poświęcone przybory szkolne.
Msza o 19.00, zwana "dziewiętnastką", była rozpoczęciem roku formacyjnego dla młodzieży szkolnej i akademickiej, Ruchu Sercańskiej Młodzieży oraz Scholi Młodzieżowej.
Mamy w parafii wiele grup duszpasterskich zatem jest to okazja do tego, aby każdy znalazł dla siebie odpowiednią pomoc w rozwoju wiary i zaangażowania się w życie parafii - grupy parafialne działające w naszej parafii.
Prawdę o Wniebowzięciu NMP ogłosił jako dogmat wiary papież Pius XII 1 listopada 1950 r. w Konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus": "...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej"
(Breviarium fidei VI, 105)
Wniebowzięcie Maryi Orzeczenie to Ojciec święty wypowiedział uroczyście w bazylice św. Piotra w obecności prawie 1600 biskupów i niezliczonych tłumów wiernych. Orzeczenie to oparł nie tylko na dogmacie, że kiedy przemawia uroczyście jako wikariusz Jezusa Chrystusa na ziemi w sprawach prawd wiary i obyczajów, jest nieomylny, ale także dlatego, że ta prawda była od dawna w Kościele uznawana. Papież ją tylko przypomniał, swoim najwyższym autorytetem potwierdził i usankcjonował.
Przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale je uwielbił, uczynił podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele katolickim. Już w VI wieku cesarz Maurycy (582-602) polecił obchodzić na Wschodzie w całym swoim państwie 15 sierpnia osobne święto dla uczczenia tej tajemnicy. To oznacza, że święto to musiało lokalnie istnieć już wcześniej, przynajmniej w V w. W Rzymie istnieje to święto z całą pewnością w wieku VII. Wiemy bowiem, że papież św. Sergiusz I (687-701) ustanawia na tę uroczystość procesję. Papież Leon IV (+ 855) dodał do tego święta wigilię i oktawę. Z pism św. Grzegorza z Tours (+ 594) dowiadujemy się, że w Galii istniało to święto już w VI w. Obchodzono je jednak nie 15 sierpnia, ale 18 stycznia.
W polskiej (i nie tylko) tradycji dzisiejsze święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.
Źródło: www.brewiarz.pl
W naszym kościele na zakończenie każdej Mszy Świętej miało miejsce poświęcenie zbóż, ziół i owoców.
W niedzielę 13 sierpnia o godz. 19.00 odprawiona została Msza św. po której odbyła się procesja różańcowa zakończona Apelem Fatimskim.
Czwarte Objawienie Fatimskie: 13 sierpnia 1917
W dniu 13 sierpnia 1917 dzieci były w więzieniu w Ourem, kilka kilometrów od Fatimy uwięzione przez administratora kantonu Ourém, który chciał wyrwać im ich tajemnicę siłą. Dzieci wytrzymały to dzielnie.
Hiacynta we łzach ofiarowała wszystko w intencji nawrócenia grzeszników.
Dwadzieścia tysięcy ludzi w Fatimie widziało i słyszało huk piorunów i jasny błysk światła na czystym, niebieskim niebie. Słońce zbladło i cała atmosfera się zmieniła na kolor matowy, chorobliwie żółty, podczas, gdy jasna chmura, o pięknym kształcie objawiła się i uniosła się w powietrzu na chwilę ponad drzewem dębu – miejscem objawień.
Matka Boża przybyła na miejsce objawień ale nie odnalazła na miejscu spotkań wizjonerów.
Powróciła kilka dni później, w posiadłości Valinhos ukazując się na zielonym dębie, który był tylko trochę wyższy od dębu z Cova da Iria.
Dzieci będące na miejscu objawienia obcięły gałęzie krzewu, nad którym Matka Boża im się ukazała, i zaniosły je do domu. Wydzielały one szczególnie przyjemny zapach.
Przypominamy, że w okresie wakacyjnym (lipiec–sierpień) w programie parafialnym są następujące zmiany:
W sobotę 17 czerwca b.r. odbyła się XXXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ pod hasłem „Pielęgnujcie Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa” – słowa św. Jana Pawła II. Po raz pierwszy w Centrum Jana Pawła II i w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Wyruszyliśmy o godz. 4.00 rano z ul. Paganiniego 10 z księdzem proboszczem i zelatorką Panią Zosią, podczas drogi śpiewaliśmy i odmawialiśmy różaniec. Do Krakowa dojechaliśmy przed godz. 9.00.
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu pt. „Pójdź o Honorowa Straży”, o godz. 9.00 ks. dyr. Krzysztof Zimończyk powitał wszystkich uczestników, natomiast ks. kustosz Tomasz Szopa opowiedział nam o Centrum Jana Pawła, które jest usytuowane na „Białych Morzach” w Krakowie gdzie kiedyś mieściły się zakłady sodowe „Solvay”. W tym miejscu w latach 1936 – 1940 zatrudniony był Karol Wojtyła.
Niedaleko świątyni znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w którym wiele lat swojego życia spędziła św. Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.
O godz. 9.30 odśpiewaliśmy Godzinki o Najświętszym Sercu Pana Jezusa.
Następnie konferencję wygłosił ks. dr. Damian Płatek SCJ. Powiedział on między innymi, że nie ma miłości teoretycznej, nie ma miłości – ideologii, nie ma miłości wyczytanej czy wyśpiewanej, żeby miłość dotarła do naszego serca potrzebuje pośredników, a jest nim Najświętsze Serce Pana Jezusa.
O godz. 11.00 przerwa, przeznaczyliśmy na zakup materiałów pomocniczych. Po przerwie o godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. bardzo uroczysta z gorącą modlitwą pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego w koncelebrze dużej ilości kapłanów. Podczas homilii ks. Bp S. Salaterski powiedział m.in. dlaczego mamy pielęgnować kult NSPJ. Bo jest odpowiedzią człowieka na wielką Bożą miłość, którą Bóg nas obdarowuje od zawsze przez Jezusa Chrystusa, który podjął misję nauczania ludzi o drodze prowadzącej do zbawienia, umarł na krzyżu dla naszego zbawienia, a pozostał obecny w sakramentach świętych, ciągle nam towarzyszy w Bożym słowie prowadzi do domu Ojca kierując się wyłącznie wielką miłością. Ksiądz biskup podkreślił, że tej miłości nie wolno odrzucić po prostu trzeba przyjąć przez kształtowanie w duchu miłości i nauki Pana Jezusa całego swojego życia.
Po homilii uczestnicy pielgrzymki ponowili Akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, a pod koniec mszy św. odbyło się przyjęcie nowych osób do Arcybractwa Straży Honorowej.
O godz. 14.15 wyruszyliśmy w uroczystej procesji różańcowej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Odmawialiśmy części radosne różańca świętego.
O godz. 15.00 wzięliśmy udział w Koronce do Bożego Miłosierdzia, o godz. 15.30 nastąpiło zakończenie błogosławieństwem pielgrzymów przy ołtarzu polowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Sanktuarium Krzyża Świętego w Opactwie Cystersów w Krakowie Mogile. W Sanktuarium Pana Jezusa Mogilskiego na ścianie wisiała duża ilość darów wotywnych, po krótkiej modlitwie powróciliśmy do Lublina.
Podczas podróży również śpiewaliśmy i odmawialiśmy różaniec.
W dniach 23-30 lipca 2023 obchodzić będziemy 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem: „Z Kościołem na misyjnych drogach”. W tym czasie w sposób szczególny modlić się będziemy w intencji kierowców i podróżujących.
W niedzielę 23 lipca po każdej Mszy św. poświęcenie pojazdów i zbiórka ofiar do puszek w ramach Akcji MIVA Polska - 1 grosz za kilometr szczęśliwej jazdy na zakup środków lokomocji dla polskich misjonarzy.
Więcej informacji na stronie: www.miva.pl
W niedzielę na Mszy św. o godz. 12.30 przywitaliśmy w naszej wspólnocie nowego duszpasterza ks. Macieja Rutkowicza SCJ, który rozpoczyna swoją posługę w naszej parafii.
Życzymy Mu obfitego błogosławieństwa Bożego Serca.
Decyzją ks. Prowincjała i Jego Rady
z dniem 30 czerwca 2023 r.
z naszej parafii odchodzi
ks. Grzegorz Marcinek SCJ.
W niedzielę, 25 czerwca, w czasie Mszy św. o godz. 12.30 podziękowaliśmy księdzu Grzegorzowi za posługę w naszej parafii i modliliśmy się w jego intencji.
Wraz z modlitwą parafianie składali życzenia i ofiarowali drobne upominki jako wyraz wdzięczności za pracę Księdza w naszej parafii.
W piątek po zakończeniu oktawy Bożego Ciała przypada uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. Jest to święto patronalne Księży Sercanów oraz wszystkich czcicieli Bożego Serca: Sercańskiej Rodziny Święckich, Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Ruchu Sercańskiej Młodzieży.
W czasie uroczystej Eucharystii, której przewodniczył Ksiądz Grzegorz Marcinek SCJ, a kazanie wygłosił Ksiądz Antoni Osowski SCJ dziękowaliśmy Bogu, który jest Miłością, że pozostawił nam skarb najcenniejszy Serce Umiłowanego Syna. Uwielbialiśmy naszego Zbawiciela, że otworzył swe Serce byśmy mogli czerpać i uczyć się od Niego jak miłować Boga i bliźniego.
Wszystkim czcicielom Najświętszego Serca Jezusowego życzymy, by poznali i uwierzyli miłości jaką Bóg ma ku nam.
W tym uroczystym dniu imienin,
przyjmij Księże Antoni
szczere i serdeczne życzenia:
długich lat życia przepełnionych
zdrowiem i szczęściem.
Pogody ducha, pomyślności
i ludzkiej życzliwości.
Dni pełnych słońca i radości
oraz błogosławieństwa Bożego
i opieki Matki Bożej.
Parafianie
W niedzielę 11 czerwca gościliśmy w naszej parafii świeckiego promotora kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszko, p. Marka Kędziorka, który przez słowo świadectwa przybliży nam osobę i duchowe dziedzictwo Męczennika naszych czasów.
Świadectwo o Ks. Jerzym Popiełuszko
W tym dniu było można również w kościele obejrzeć przejmującą wystawę poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszko, a po każdej Mszy św. przy wyjściu z kościoła nabyć oryginalne nagrania 16 całych kazań ks. Jerzego, wydanych na płytach oraz książkę „Porwanie księdza Popiełuszki".
O godzinie 15 w Sali Kolumnowej prokurator Andrzej Witkowski opowiedział o tym, kto, kiedy, gdzie i jak faktycznie porwał i zamordował kapelana „Solidarności” błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko.
W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wyszliśmy na ulice naszej parafii w uroczystej procesji eucharystycznej. Niech Chrystus Pan ukryty w Eucharystii błogosławi naszej Ojczyźnie, miastu, parafii i obdarza nas pokojem. Nasz udział w procesji niech będzie publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, obecny na zawsze w naszym życiu.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która przypada w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej, jest jedną z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim.
Jej początki sięgają XIII wieku. Wprowadzenie tej uroczystości do kalendarza liturgicznego poprzedziły objawienia bł. Julianny (1193 - 1258), przeoryszy augustianek z klasztoru Mont Cornillon, nieopodal Liege (dzisiaj w Belgii). To właśnie pod wpływem tych objawień biskup Robert ustanowił w 1246 r. takie święto dla diecezji w Liege.
W 1246 r. odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.
Następnie papież Urban IV (29 VII 1261 - 2 X 1264), który wcześniej był archidiakonem katedry w Liege i patriarchą Jerozolimy, w roku 1264 wprowadził to święto w Kościele jako festum Corporis Christi (święto Ciała Chrystusa). Papież Urban IV ustanowił tę uroczystość bullą „Transisturus”.
Impulsem bezpośrednim do ustanowienia święta miał być cud, jaki wydarzył się w Bolsenie. Kiedy kapłan podczas Mszy św. łamał zgodnie z rytem konsekrowaną Hostię, ta niespodziewanie zaczęła krwawić. Krew sączyła się po jego palcach i spłynęła na korporał. Papież Urban IV, który w tym momencie przebywał w Orvieto, zawiadomiony o tym cudzie, zabrał święty korporał.
"Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym..." Dz 2,1-11
W pięćdziesiąt dni po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wierni obchodzą Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość tą nazywamy czasem potocznie Zielonymi Świątkami, ale nazwa ta nie ma genezy dogmatycznej, lecz wywodzi się z obrzędów ludowych, związanych z urodzajami na roli.
W tym dniu wspominamy pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów i Maryję, które dokonało się w wieczerniku. Zesłanie Ducha św. uważa się za początek Kościoła - początek powszechnej misji ewangelizacji.
Jest to niejako dopełnienie objawiania się Boga ludziom: Bóg Ojciec przebywa wraz z Izraelem w Starym Testamencie, Syn: Jezus Chrystus narodził się, umarł i zmartwychwstał, zaś Duch Święty zstąpił na Apostołów; Kościół pierwotny już w Nowym Testamencie; po wniebowstąpieniu Chrystusa.
W sobotę, 27 maja podczas Mszy Świętej o godz. 11.00 odbyła się w naszej parafii Rocznica I Komunii Świętej. Mszę Świętą w intencji tych dzieci i ich rodziców sprawował ks. proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ. Kazanie wygłosił ks. Łukasz Grzejda SCJ.
Dzieciom z klas IV życzymy, aby w swoim życiu nigdy nie zapominały o Panu Jezusie.
Chcemy również modlić się, aby dbały o jak najlepszą relację z Bogiem poprzez codzienną modlitwę, regularną katechezę, a nade wszystko przez jak najczęstsze przyjmowanie Komunii Świętej w niedziele i w Pierwsze Piątki Miesiąca.
Po Mszy św. wszyscy spotkali się w sali kolumnowej na mały poczęstunek, aby dalej świętować dzień Rocznicy Pierwszej Komunii Świętej.
W sobotę 13 maja o godz. 18.00 odprawiona została Msza święta i zaraz po niej Nabożeństwo Fatimskie.
Pierwsze Objawienie Fatimskie: 13 maja 1917
W momencie, gdy uwaga trójki wizjonerów została przyciągnięta przez podwójny blask, podobny do błyskawic, bawili się w Cova da Iria. Później zobaczyli oni Matkę Boską na zielonym dębie. Była to, zgodnie z opisem siostry Łucji: ”Pani ubrana na biało, bardziej błyszcząca niż słońce, promieniejąca światłem czystszym i intensywniejszym od kryształowego pucharu z wodą, prześwietlonego promieniami słonecznymi. Jej nieopisanie piękna twarz nie była ani smutna, ani radosna, lecz poważna” i malował się na niej wyraz łagodnego napomnienia.
Miała dłonie złączone jakby w geście modlitwy, które opierały się na piersiach i które były zwrócone ku górze. Z jej prawej dłoni opadał różaniec. Jej szaty wydawały się całe utkane ze światła. Jej tunika była biała, tak jak i płaszcz ze złotym rąbkiem, który okrywał głowę Maryi, opadając aż do jej stóp.
W czasie tego objawienia Matka Boska prosiła dzieci aby odmawiały codziennie różaniec w intencji pokoju na świecie i w intencji zakończenia wojny!
Na zakończenie różańca dzieci miały mówić następującą modlitwę: „Mój Jezu, wybacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do Nieba, dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”.
Potem Matka Boska powoli odeszła na wschód.
W sobotę 13 maja w naszej Parafii o godz. 11.30 miała miejsce Uroczystość Pierwszej Komunii św.
Mszę św. odprawił i kazanie dla dzieci klas trzecich wygłosił ks. proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ.
Dzieciom pierwszokomunijnym życzymy dużo radości i wierności
Chrystusowi pozostającemu z nami pod postacią Chleba.
3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.
Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920r.
Nawiązuje ono do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia Królestwa Polskiego opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Święto to wyraża wiarę Narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Matki Bożej.
W czasie uroczystości, które miały miejsce we Lwowie 1 kwietnia 1656 przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej król ogłosił Matkę Bożą patronką Królestwa Polskiego. Odśpiewano litanię do Najświętszej Panny, a nuncjusz apostolski dodał wezwanie: "Królowo Korony Polskiej, módl się za nami", które zgromadzeni biskupi i senatorowie trzykrotnie powtórzyli. Król przyrzekł szerzyć Jej cześć, ślubował wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić sprawiedliwość społeczną.
Papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania "Królowo Polski" na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski.
Po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza.
Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 roku, choć Maryję jako Królową Polski czczono o wiele wcześniej, czego przykładem jest "Bogurodzica" - najstarsza polska pieśń religijna, która pełniła często rolę hymnu narodowego. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości.
Msze św. w naszym kościele jak w każdą niedzielę.
Maj - dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku - to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. Szczególnie w Polsce gromadzimy się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych. Pierwsze nabożeństwa majowe zaczęto odprawiać w Polsce w połowie XIX wieku w Płocku, Toruniu, Nowym Sączu i Krakowie, a od 1852 r. - uroczyście w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po 30 latach stało się ono bardzo popularne i znane w całym kraju.
Rodowód tych nabożeństw jest jednak znacznie wcześniejszy niż się powszechnie uważa. Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane już na Wschodzie w V wieku. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie.
Dopiero na przełomie XIII i XIV w. powstała myśl, aby ten miesiąc poświęcić Maryi. Pierwszym, który rzucił tę myśl, był król hiszpański Alfons X (+ 1284). Władca ów zapraszał do udziału w nabożeństwach majowych, sam często brał w nich udział i swoim poddanym zalecał gromadzenie się w porze wieczornej na modlitwy wokół figur Matki Bożej.
Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Litania Loretańska powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę "Loretańska" otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana.
Zapraszamy na nabożeństwa majowe odprawiane codziennie o godz. 17.30.
W niedziele nabożeństwo o godz. 16.30.
W niedzielę, 30 kwietnia nasza wspólnota parafialna pw. Dobrego Pasterza przeżywa dzień Odpustu Parafialnego.
O godz. 11.00 została odprawiona Uroczysta Suma Odpustowa, której przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. Stanisław Gruca SCJ – przełożony wspólnoty Księży Sercanów ze Stopnicy.
Pan Jezus wyznaczył dzień święta Miłosierdzia Bożego i z tym świętem łączy wielkie łaski i obietnice.
W Dzienniczku pokornej służebnicy Bożej, świętej Siostry Faustyny Kowalskiej wyjaśnia, że Święto Miłosierdzia Bożego ma być obchodzone na całym świecie w pierwszą niedziele po Wielkanocy i, że kto w tym dniu przystąpi do spowiedzi świętej i komunii dostąpi darowania wszystkich grzechów nawet tych najcięższych.
AKT ZAWIERZENIA ŚWIATA MIŁOSIERDZIU BOŻEMU
JAN PAWEŁ II, Kraków - Łagiewniki, 17.08.2002 r.
Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata!
„Raduj się ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków.
Poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa!”
Drodzy bracia i siostry
Chrystus zmartwychwstał byśmy uwierzyli, że prawdziwa miłość jest zawsze możliwa, można ją ranić, ale nie można jej zabić…
Pusty grób nie mówi nam pustych słów!
On wypełnia naszą pustkę…
On rozjaśnia nasze ciemności…
On spełnia nasze tęsknoty za wiecznym trwaniem…
On dodaje nam odwagi…
On jest bramą… do Życia, gdzie na wieki brzmieć będzie radosne ALLELUJA.
Niech Was i Waszych bliskich rozpromieni radość płynąca z tajemnicy paschalnej. Niech światło Chrystusa chwalebnie zmartwychwstałego rozproszy mroki Waszej codzienności i ukaże światło życia. Niech Święta Wielkanocne będą dla Was i dla Waszych bliskich błogosławionym spotkaniem ze Zmartwychwstałym Panem, przeżywanym w mocnej wierze, pewnej nadziei i głębokiej miłości.
Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzą duszpasterze i wspólnota Księży Sercanów z Lublina.
Wigilia Paschalna rozpoczęła się o godz. 20.00 pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Kazimierza Lewandowskiego SCJ, który wraz z kapłanami i służbą liturgiczną udał się na plac kościelny, gdzie miał miejsce obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału. Po wejściu do kościoła i zapaleniu świec przyniesionych przez wiernych i oświetleniu kościoła zostało uroczyście odśpiewane orędzie wielkanocne „Exsultet”.
W liturgii Słowa Bożego Kościół proponuje nam obfitszy zestaw czytań. Słuchając ich rozważamy wielkie dzieła, jakie Pan Bóg dokonał od początku świata dla człowieka i pragniemy poprzez ufną odpowiedź dać wyraz naszej wiary w słowa i obietnice Boże.
Następnie została poświęcona woda chrzcielna i odnowione przyrzeczenia chrztu świętego, po których nastąpiła najważniejsza część całego Triduum Paschalnego - Liturgia Eucharystyczna.
Na zakończenie Wigilii Paschalnej ogłosiliśmy uroczyście Zmartwychwstanie Chrystusa w procesji rezurekcyjnej.
Nabożeństwo wielkopiątkowe, pod przewodnictwem Księdza Krzysztofa Szlachetki SCJ, rozpoczęło się o godz. 18.00 liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Następnie wyjątkowo uroczysta modlitwa powszechna, w której staramy się nie zapomnieć o nikim, bo wszystkich obmyła Krew Chrystusa przelana na krzyżu. W tym szczególnym czasie modliliśmy się za całą ludzkość, która cierpi w wyniku szerzącej się epidemii, za wszystkich bezradnych i zagubionych, za chorych i za tych, którzy ofiarnie niosą im pomoc oraz za zmarłych.
Punktem szczytowym całej liturgii była adoracja Krzyża, podczas której Ksiądz przewodniczący liturgii oddał cześć Krzyżowi przez pocałunek, pozostali Księża i wierni przechodzili procesjonalnie przed Krzyżem i oddawali mu cześć przez ucałowanie lub przyklęknięcie. Następnie odbyły się obrzędy Komunii św.
Zgodnie ze zwyczajem na zakończenie, eucharystyczne Ciało Chrystusa, a tym samym naszego wyzwolenia z niewoli grzechu i śmierci, zostało uroczyście przeniesione do adoracji do tzw. Grobu Pańskiego.
Zgromadzeni na liturgii wielkopiątkowej Parafianie po zakończonych ceremoniach odśpiewali Gorzkie Żale i adorowali Pana Jezusa do godz. 22.30.
Święte Triduum Paschalne, które rozpoczynamy uroczystą Mszą Wieczerzy Pańskiej, uobecnia największe misteria związane z naszym zbawieniem - mękę, śmierć i chwalebne zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Wielki Czwartek to dzień kapłaństwa i Eucharystii. Sakramenty te wzywają nas do pochylenia się nad tajemnicą obecności Boga wśród ludzi. Jeszcze przed dramatem Wielkiego Piątku, Jezus gromadzi swoich uczniów przy wspólnym stole, umywa im nogi, daje swoje Ciało i Krew. Wydarzenia te uświadamiają nam, że wszystkie działania Boga w odniesieniu do człowieka są zawsze wyrazem Jego niezwykłej troski i miłości.
Na początku Mszy Świętej przedstawiciele Rady Duszpasterskiej w imieniu wszystkich parafian złożyli wszystkim obecnym kapłanom życzenia o okazji Dnia Kapłana. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Krzysztof Paluch SCJ, a kazanie wygłosił ks. Łukasz Grzejda SCJ.
„Pan powiedział pójdź za mną
A Tyś odpowiedział - Tak
Pan powiedział paś owieczki moje
A Tyś powiedział - Tak
Pan powiedział nieś ze mną Krzyż
A Tyś powiedział - Tak
To Twoja droga
Droga niesienia Dobrej Nowiny
Tym, co Jej nie znają
To jest Twoja Droga
Droga Prawdy i Miłości
Więc idź nadal tą Drogą
Nie zatrzymuj się, – choć czasami jest ciężko.
Choć czasami droga usłana jest cierniami.”
Czcigodny Księże Proboszczu, Księża pracujący i mieszkający w naszej Parafii.
W tym szczególnym i ważnym dniu ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, stając w obliczu Wielkiej Tajemnicy Waszego wyboru i powołania przez Jezusa Chrystusa – Najwyższego i Wiecznego Kapłana, pragniemy podziękować Panu Bogu za dar Waszej obecności w naszej parafii, a Was, Drodzy Księża, zapewnić o naszej modlitwie za Waszą codzienną posługę oraz dar bycia z nami.
Parafianie
"Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej, osiąga swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami Zmartwychwstania Pańskiego" - czytamy w kalendarzu liturgicznym. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota stanowią trzy etapy jednego wydarzenia zbawczego, którym jest Pascha, czyli przejście Jezusa Chrystusa przez mękę i śmierć do nowego życia w zmartwychwstaniu. To Misterium Paschalne Chrystusa jest źródłem życia nadprzyrodzonego dla tych, którzy przez wiarę i chrzest zostali w Nim zanurzeni.
WIELKI CZWARTEK
Pamiątka Ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.
7.00 - Liturgia Godzin „Ciemna Jutrznia”.
18.00 - Msza Święta Wieczerzy Pańskiej po której przeniesienie Pana Jezusa do kaplicy adoracji "ciemnicy".
od 20.00 - adoracja ze śpiewem scholi Dobry Pasterz
od 21.00 - Godzina Święta dla wszystkich, a zwłaszcza Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ.
Czuwanie w kaplicy będzie trwało do godz. 22.30
WIELKI PIĄTEK
Pamiątka Męki i Śmierci Chrystusa.
Liturgia tego dnia zaprasza do rozważania Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa i adoracji Krzyża.
Adoracja Jezusa w kaplicy adoracji rozpocznie się od godz. 7.00.
W tym dniu obowiązuje post ścisły co do jakości (od potraw mięsnych)
i co do ilości (jeden posiłek do syta i dwa lekkie).
7.00 - Liturgia Godzin „Ciemna Jutrznia”.
11.00 - Droga Krzyżowa dla rodzin z dziećmi.
15.00 - Rozpoczęcie Nowenny do Bożego Miłosierdzia.
17.15 - Droga Krzyżowa dla wszystkich
18.00 - Liturgia Męki Pańskiej, którą zakończy przeniesienie Pana Jezusa do Grobu Pańskiego i śpiew Gorzkich Żali. Ofiary składane przy Krzyżu są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.
Adoracja Pana Jezusa w Grobie do godziny 22.30
WIELKA SOBOTA
Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego
Zgodnie z tradycją w tym dniu zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
7.00 - Liturgia Godzin „Ciemna Jutrznia”.
8.00 do 14.00 - Błogosławieństwo pokarmów (co godzinę).
Zachęcamy i zapraszamy do adoracji Pana Jezusa w grobie:
15.00 - Nowenna do Bożego Miłosierdzia.
!! Od godz. 16.00 – 18.00 kościół będzie zamknięty ze względu na sprzątanie !!
20.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną.
– prosimy o przyniesienie ze sobą świec z zabezpieczeniem na kapiący wosk, które będą zapalone od Paschału w czasie wejścia do świątyni, później w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i w czasie procesji rezurekcyjnej oraz naczynie na wodę święconą.
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
Msze św. o godz. 7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 17.00 i 19.00.
15.00 – Nowenna do Bożego Miłosierdzia.
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
Msze św. o godz. 7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 17.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 19.00.
15.00 – Nowenna do Bożego Miłosierdzia.
Wielki Tydzień rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej, która łączy zapowiedź królewskiego triumfu Chrystusa i orędzie Męki. W liturgii tego dnia i w katechezach Kościół ukazuje związek między tymi dwoma aspektami paschalnego misterium.
Liturgia Niedzieli Palmowej wprowadza nas w przeżycie Wielkiego Tygodnia, w którym Kościół sprawuje zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa w ostatnich dniach Jego życia, poczynając od Jego mesjańskiego wjazdu do Jerozolimy.
Od najdawniejszych czasów upamiętnienie wjazdu Pana do Jeruzalem obywa się przez uroczystą procesję. Chrześcijanie obchodzą to wydarzenie, naśladując aklamację i gesty żydowskich dzieci, które wyszły na spotkanie Pana i śpiewały „nabożne” Hosanna.
Pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy obchodzono już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W IV wieku procesja znana była już w Jerozolimie, gdzie odbywano ją śladami Jezusa z Betanii, przez Górę Oliwną do miasta męki i śmierci Zbawiciela. W czasie tej procesji biskup, jak niegdyś Chrystus, jechał na oślęciu w otoczeniu wiernych trzymających gałązki palm i śpiewających odpowiednie pieśni.
Palmy przechowywane w domu, najczęściej umieszczone przy wiszących krzyżach na ścianie, przypominają wiernym o zwycięstwie Chrystusa, które uczcili biorąc udział w procesji.
Przed Mszą św. o godz. 11.00 wierni wypełnili plac przykościelny, gdzie pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Kazimierza Lewandowskiego SCJ rozpoczęła się liturgia od poświęcenia palm, odczytania Ewangelii i procesji do kościoła.
Niech te palmy, które mamy w domach przypominają nam, że rozpoczynamy najważniejszy czas dla nas wierzących. Trwajmy ufnie przy Chrystusie naszym Panu i Królu.
W piątkowy po Mszy św. o godz. 18, mieliśmy okazję uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, która przeszła ulicami naszej parafii. Licznie zgromadzeni wierni szli za krzyżem, aby w ten sposób dać świadectwo swojej wiary.
Już za tydzień rozpoczniemy Święte Triduum Paschalne. Wierzymy, że udział w tej Drodze Krzyżowej pomoże nam zrozumieć tajemnice niezwykłych wydarzeń Wielkiego Piątku, jeszcze lepiej przygotować się do ich przeżywania i doświadczyć autentycznej radości Zmartwychwstania Pańskiego.
W dniach 20 – 22 marca w naszej parafii odbyły się Rekolekcje Wielkopostne
dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 34 oraz nr 45 i Liceum nr 14,
które prowadzili ks. Grzegorz Marcinek SCJ, ks. Łukasz Grzejda SCJ i p. Karol Fromont.
Rekolekcje wielkopostne to czas poświęcony Bogu. Udział w rekolekcjach to również możliwość przypomnienia sobie podstawowych prawd wiary: Bóg Cię kocha, ale człowiek przez grzech odsuwa od siebie tą miłość, jednak Jezus, posłany od Boga jest naszym wybawicielem. Z miłości, która została nam przywrócona, korzystamy dzięki Duchowi Świętemu we wspólnocie Kościoła.
Natomiast w dniach 26 - 29 marca w naszej parafii odbyły się
Parafialne Rekolekcje Wielkopostne.
Prowadził je ks. Marek Przybyś SCJ, sercanin z Olsztyna.
Serdecznie dziękujemy Księdzu Markowi za wygłoszone do nas Słowo Boże.
Retransmisja Rekolekcji Wielkopostnych - pierwszy dzień
Retransmisja Rekolekcji Wielkopostnych - drugi dzień
W sobotę 25 marca, obchodzimy UROCZYSTOŚĆ ZWIASTOWANIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY. Jest to Dzień Świętości Życia. Modlimy się o świętość życia dla każdego dziecka poczętego.
W czasie Mszy św. o 18.00 odbył się obrzęd
podjęcia Duchowej Adopcji.
Około 60 parafian podjęło się tak pięknej modlitwy i ofiarnego
daru siebie na rzecz najbardziej bezbronnych niewinnych istot.
Duchowa adopcja jest to modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki i jego rodziców. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka oraz rodziców.
Jeśli zapomniało się o modlitwie przez kilka dni, adopcję o ten czas należy przedłużyć. Jeśli nie odmawialiśmy modlitw przez czas dłuższy (np. tydzień) - konieczne jest ponowienie duchowej adopcji. Do tych modlitw można dołączyć dowolnie wybrane postanowienia, które nie są jednak obowiązkowe.
Te postanowienia to np.: częsta spowiedź i Komunia Św., adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Św., post o chlebie i wodzie, walka z nałogami, pomoc potrzebującym, dodatkowe modlitwy itp.
Nie należy przedsiębrać postanowień, których realizacja może okazać się nierealna. Duchową adopcję może podejmować każdy z wyjątkiem dzieci, które mogą to czynić tylko pod opieką i kierunkiem rodziców.
W powyższy sposób można adoptować tylko jedno dziecko każdorazowo. Nie wiemy kim jest adoptowane przez nas dziecko, choć w Niebie z pewnością je poznamy. Teraz to jednak Bóg wybiera płeć, rasę, narodowość dziecka mając z pewnością na uwadze to, ile modlitwy potrzebne jest konkretnemu dziecku i nasze - w tym względzie - możliwości i chęci. Po zdecydowaniu się na duchową adopcję należy złożyć prywatne przyrzeczenie. Powinno się tego dokonać przed wizerunkiem Ukrzyżowanego lub Matki Najświętszej.
Więcej informacji o Duchowej Adopcji można uzyskać na stronach Fundacji Małych Stópek i Ruchu Krzewienia Duchowej Adopcji.
Leon Dehon – założyciel Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa był człowiekiem charakteryzującym się serdecznością, zapałem apostolskim oraz ofiarnością. Współbracia nazywali go „bardzo dobry ojciec” i dlatego pozostaje dla wielu ludzi postacią szczególnie interesującą.
Urodził się we Francji w rodzinie mieszczańskiej, otrzymał solidne wykształcenie i swoje życie poświęcił całkowicie pracy dla Królestwa Bożego.
Mamy coraz większą okazję poznawać tego człowieka ponieważ jego pisma są dostępne w Internecie. Pisze o tym w liście z okazji rocznicy jego urodzin Przełożony Generalny Sercanów – Carlos Luis Suáres Codorniú. Wyraża się: „Źródła są otwarte”, ponieważ na różny sposób jesteśmy w stanie czytać jego eseje, artykuły, pisma autobiograficzne w celu zapoznania się nie tylko z życiorysem Leona Dehona, ale także z jego sposobem myślenia, postrzegania spraw jemu codziennych dotyczących Kościoła i społeczeństwa.
Rozpowszechnianie tych dzieł jest doskonałą okazją na ciekawą lekturę, która z jednej strony porywa umysł i serce do spraw istotnych dla człowieka wierzącego, a z drugiej pozwala krytycznie myśleć o rzeczach, do których nierzadko podchodzi się powierzchownie czy schematycznie.
Zapraszamy do sięgnięcia po źródła pisane Ojca Leona Dehona w różnych językach, Dehondocs - L'archivio degli scritti di Léon Dehon również po polsku Dehondocs International.
W 180. rocznicę urodzin 14 marca na Mszy św. koncelebrowanej o godz. 18.00.
modliliśmy się o beatyfikację Sługi Bożego Leona Dehona
oraz za Zgromadzenie Księży Sercanów i o nowe powołania.
Drogi księże Proboszczu
z okazji imienin pragniemy
złożyć bardzo serdeczne życzenia
obfitych Bożych łask
oraz samych radosnych chwil!
Niech Duch Święty
opromienia swym światłem
każdy dzień Twojej kapłańskiej posługi,
Jezus niech zawsze będzie
Twoim Przyjacielem,
a Maryja Matka kapłanów
niech przygarnia Cię do swego serca.
Parafianie
W sobotę 4 marca, w czasie Mszy św. koncelebrowanej o godz. 18.00 modliliśmy się w intencji
Ks. Proboszcza Kazimierza Lewandowskiego SCJ z okazji jego imienin.
Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele Rady Duszpasterskiej i grup parafialnych
złożyli drogiemu Solenizantowi życzenia.
Nasza parafia wraz z Ichtis Travel zaprasza na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.
Chcemy Was zabrać w te cudowne miejsca, spotykać się ze Słowem tam, gdzie Ono się zrodziło! Waszym opiekunem duchowym będzie ks. Karol Milewski SCJ, wikariusz parafii Dobrego Pasterza a przewodnikiem, jeden z najlepszych, biblista ks. dr Piotr Łabuda.
Kolejnym ważnym krokiem na drodze przygotowań do I Komunii Świętej było poświęcenie książeczek.
Po uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Świętej otrzymały książeczki pierwszokomunijne.
Poświęcone książeczki mają stać się pomocą w wytrwałej modlitwie i postępowaniu na drodze zbawienia.
W sobotę 25 lutego o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich chętnych na
"Wieczór adoracji" z modlitwą o uzdrowienie.
W trakcie nabożeństwa liturgia słowa i adoracja ze śpiewem naszej scholi "Dobry Pasterz".
Środa Popielcowa, inaczej zwana Popielcem, to w kościele katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu, jest to dzień kończący karnawał na 46 dni przed niedzielą Wielkanocną. Jest to dzień pokutny, w którym obowiązuje ścisły post. W obrządku rzymskim w czasie mszy odprawianej w ten dzień kapłan posypuje wiernym głowę popiołem lub popiołem czyni znak krzyża mówiąc "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz".
Msze św. w naszej parafii o godz. 7.00; 9.00; 16.30; 18.00 i 20.00.
Popiół do posypywania głów tradycyjnie otrzymuje się przez spalenie palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedzielę Palmową. Zwyczaj posypywania głów pochodzi z VIII w. w XI wieku stał się on zwyczajem obowiązującym w kościele katolickim dzięki decyzji ówczesnego Papieża Urbana II.
W okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa:
1) Drogi krzyżowej w każdy piątek: 7.30; 12.30, 17.15 i 20.00
2) Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 18.00
Zapraszamy na te nabożeństwa nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci i młodzież.
Przypominamy, że za pobożne odprawienie drogi krzyżowej i Gorzkich żali można pod zwykłymi warunkami dostąpić odpustu zupełnego.
Każdego roku we wtorek, przed środą popielcową, Księża Sercanie przeżywają Dzień Wynagrodzenia Bogu za wszelkie grzechy popełnione przeciw Jego Miłości.
Dzień ten wprowadzony został już przez Założyciela Sercanów - Sługę Bożego O. Leona Jana Dehona. Ojciec Założyciel podjął i zinterpretował na nowo starożytną tradycję Kościoła, według której właśnie w czasie modlitwy w Ogrojcu Jezus Chrystus podejmuje ostateczną decyzję co do całkowitego ofiarowania się Ojcu (oblatio). Celebrując zatem tę tajemnicę, łączymy się z Chrystusem zanim jeszcze rozpoczniemy drogę pokuty w Wielkim Poście. Naśladując Chrystusa, który podejmuje decyzję na modlitwie, chcemy dokonać i my naszego wyboru w sposób wolny, bez zastrzeżeń i na modlitwie. W tym dniu wszystkie nasze akty ofiarowania znajdują swoje dopełnienie.
Z racji tego, że fundamentem sercańskiego charyzmatu jest duch miłości i wynagrodzenia - dzień ten jest wyjątkowy w Zgromadzeniu Księży Sercanów.
W tym dniu w czasie całodziennej adoracji jednoczymy się z Chrystusem, który ofiaruje się Ojcu w Ogrodzie Oliwnym, czynimy to w duchu miłości oraz wynagrodzenie za grzechy osobiste i świata.
Zbliża się Wielki Post. W tradycji Kościoła poprzedzany jest tzw. 40 godzinnym nabożeństwem eucharystycznym.
Nabożeństwo to będziemy przeżywać od niedzieli 19.02 do wtorku 21.02 włącznie wg poniższego harmonogramu.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do nawiedzenia i adoracji Jezusa Eucharystycznego, aby podziękować za przeżyty miniony czas oraz przeprosić za to, co może było zaprzeczeniem życia chrześcijańskiego.
Adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie nabożeństwa czterdziestogodzinnego
W niedzielę 19 lutego:
W poniedziałek 20 lutego:
We wtorek 21 lutego:
Choć okres Bożonarodzeniowy już za nami to grupa dzieci w ramach zajęć kulturalno-teatralnych w naszej świetlicy parafialnej przygotowała spektakl pt. Uratuj "Dziecko".
Podjęty w nim temat dotyczył przeżywania świąt Bożego Narodzenia. Główne pytanie, na które mieli sobie odpowiedzieć widzowie brzmiało: Po co, tak właściwie, są święta?
Spektakl przygotowała Katarzyna Szczepaniak z Dzielnicowego Domu Kultury "Czechów". Pomagali jej wolontariuszki świetlicy Martyna i Aneta oraz mąż Tomasz. Dla dzieci był to pierwszy występ więc musiały pokonać stres. Dlatego tym bardziej gratulujemy występu i czekamy na więcej.
Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu: 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to pamiątka ofiarowania małego Chrystusa w świątyni jerozolimskiej.
Zgodnie z Prawem Mojżeszowym rodzice musieli poświęcić każdego pierworodnego chłopca Panu. Był to symboliczny gest poświęcenia Bogu pierwszego potomstwa, a nie, jak się niepoprawnie sądzi; poświęcenie chłopca na służbę kapłańską. Aby móc z powrotem zabrać syna do domu, wykonywano tzw. obrzęd "wykupienia" łączony z oczyszczeniem matki dziecka. Polegał on na ofiarowaniu baranka lub pary synogarlic albo dwóch młodych gołębi. Ubóstwo Świętej Rodziny nie pozwalało na pozostawienie baranka, toteż rodzice Jezusa złożyli parę gołębi.
Maryja i Józef przynieśli zatem swego Syna, jak wszyscy rodzice w Izraelu, do Świątyni Jerozolimskiej (tej samej, której zburzenie przepowiedział ich Syn prawie 30 lat później), by oddać Go Panu.
Spotkali tam starca Symeona i prorokinię Annę córkę Fanuela. Pierwszemu Bóg obiecał, że nie zazna śmierci, zanim nie ujrzy Syna Człowieczego (Mesjasza). Można zatem przypuszczać, iż Symeon był pierwszym, który słowami wyznał wiarę w Jezusa, jako Boga. Wypowiedział on bowiem słowa:
"Teraz o Panie pozwól odejść swemu słudze w pokoju,
według słowa Twojego,
bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
któreś przygotował wobec wszystkich narodów,
Światło na oświecenie pogan i chwałę Ludu Twego, Izraela".
Słowa te wypowiada Kościół codziennie jako kantyk Symeona w modlitwie na zakończenie dnia (Kompleta), jako wyraz przygotowania na odejście z tego świata w nadziei zbawienia. Symeon wygłasza także proroctwo o przyszłym odrzuceniu i upadku Jezusa.
Pierwsze wzmianki o święcie Ofiarowania Pańskiego pochodzą z IV wieku. W Rzymie papież Sergiusz I (687-701) postanawia wprowadzić w dniu 2 lutego, zwanym dniem św. Symeona, procesję, która miałaby się odbywać o brzasku. Jej uczestnicy trzymali w ręku zapalone świece. Procesja miała charakter pokutny, o czym świadczyły zakładane przez kapłanów szaty liturgiczne koloru czarnego. Od ok. X w. upowszechniło się poświęcanie płonących świec, które symbolizują Chrystusa: Światłość świata. Charakter święta ustalił ostatecznie Mszał Rzymski z 1970 r. opowiadając się za nazwą "Ofiarowanie Pańskie", zamiast "Oczyszczenie", podkreślając nie tylko aspekt ofiarowania zamiast pokuty, ale także uwypuklając chrystologiczny wymiar tego święta. Święto to obchodzi cały świat chrześcijański, a więc także prawosławie i protestantyzm.
Ofiarowanie Pańskie zwane jest także świętem MB Gromnicznej. Związane jest to z poświęcaniem w tym dniu świec; gromnic, nazywanych tak, gdyż miały one ochraniać domostwa i ich mieszkańców od gromów w czasie burz. W tym celu w czasie nawałnic świece zapalano i stawiano w oknach, modląc się do Maryi. Gromnice wkładano także w dłonie umierających, by światło świecy prowadziło duszę konającego do Chrystusa.
Obecnie święto Ofiarowania Pańskiego kończy w Polsce czas śpiewania kolęd, wystawiania stajenek i ubierania choinek, mimo, iż okres Bożego Narodzenia zakończył się już po Święcie Chrztu Pańskiego. Jest to związane z silną tradycją śpiewania kolęd w naszym kraju; a na ten wyjątek zgodziła się Stolica Apostolska.
Od 1997 r. 2 lutego Kościół powszechny obchodzi ustanowiony przez Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich.
O godz. 18.00 w czasie Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył i kazanie wygłosił Ksiądz Krzysztof Paluch SCJ przełożony wspólnoty Księży Sercanów w Lublinie, śluby zakonne odnowiły siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr św. Jana Chrzciciela i Księża Sercanie.
Niedziela Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Moment Chrztu Jezusa w Jordanie, to moment rozpoczęcia jego publicznej działalności. Jest to nie tyle czy nie tylko święto Jego Chrztu, ale przede wszystkim moment Teofanii, czyli objawienie się Boga Ojca nad swoim Synem, który – jako prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek - podejmuje misję zbawienia ludzi.
Ta misja zbawienia ludzi będzie spełniała się przez całe publiczne życie i działalność Jezusa, a w szczególności dopełni się w Jego Śmierci i Zmartwychwstaniu oraz Zesłaniu Ducha Świętego.
Tego dnia również w naszej parafii świętowaliśmy wspomnienie niezwykłego wydarzenia, które miało miejsce nad rzeką Jordan, dzieci z klas trzecich szkoły podstawowej, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św., odnowiły przyrzeczenia chrzcielne. Z zapalonymi świecami chrzcielnymi samodzielnie wypowiedziały trzykrotne "wyrzekamy się" oraz trzykrotne "wierzymy", aby bardziej świadomie kontynuować życie naznaczone wiarą w Pana Jezusa. Przed laty w ich imieniu wypowiedzieli te słowa ich rodzice w dniu przyjęcia sakramentu chrztu świętego.
W Niedzielę Chrztu Pańskiego na Mszy św. o godz. 17.00 nastąpiło zaprzysiężenie nowej Rady Parafialnej.
W niedzielny wieczór w naszym kościele gościliśmy scholę dziecięco-młodzieżową z naszej sercańskiej parafii z Pliszczyna. Trwając nadal w atmosferze świąt Bożego Narodzenia, dzięki kolędom pięknie wyśpiewanym przez scholę, mogliśmy rozważać nad tajemnicą Wcielenia Syna Bożego. Dziękujemy scholi z Pliszczyna za wspólne kolędowanie.
Retransmisja Koncertu kolęd Scholi z parafii NSJ z Pliszczyna
Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt w Kościele. Obchodzono je na Wschodzie od III wieku, a na Zachód przedostało się pod koniec IV wieku.
W dzisiejszym dniu czcimy objawienie się Boga w widzialnej postaci. Wcielony Bóg objawił się poganom w osobach Mędrców, narodowi wybranemu przy chrzcie w Jordanie i swoim uczniom przez cud dokonany w Kanie Galilejskiej.
Oficjalna nazwa święta brzmi Epifania. Terminem tym Grecy określali uroczysty wjazd władcy. Święcimy dzisiaj przybycie na ziemię wielkiego Króla, którego panowanie ogarnia nie tylko wszystkie kraje, ale cały wszechświat. Chrystus Król nawiedza dzisiaj swój Kościół - wiekuistą Jerozolimę, obdarzając ją skarbami łaski. Do Kościoła powołane są wszystkie narody. Cała tradycja chrześcijańska widzi w Mędrcach ze Wschodu pierwociny narodów pogańskich. Za nimi w bramy Kościoła Chrystusowego wchodzą coraz to nowe ludy. W ten sposób spełnia się proroctwo Izajasza, które czytamy dziś w lekcji mszalnej.
Dary Mędrców mają znaczenie symboliczne. Oznaczają godność królewską Chrystusa (złoto), wypływającą z połączenia się natury ludzkiej (mirra) z Boską (kadzidło). Dlatego wyobrażają one samego Zbawiciela.
Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery C+M+B, które są pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie: Christus mansionem benedicat i dodajemy jeszcze aktualny rok.
Msze św. odprawiane są jak w każdą niedzielę.
Ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na wsparcie dzieł misyjnych prowadzonych przez Księży Sercanów.
Ofiary zbierane przy żłóbku „do aniołka” przeznaczone będą na wsparcie Papieskich Dzieł Dziecięctwa Misyjnego.
Zapraszamy do galerii - błogosławieństwo kredy i kadzidła na Mszy św. o godz. 9.30
W tym uroczystym dniu imienin,
przyjmij Księże Mieczysławie
szczere i serdeczne życzenia:
długich lat życia przepełnionych
zdrowiem i szczęściem.
Pogody ducha, pomyślności
i ludzkiej życzliwości.
Dni pełnych słońca i radości
oraz błogosławieństwa Bożego
i opieki Matki Bożej.
Parafianie
W niedzielę 1 stycznia, w czasie Mszy św. koncelebrowanej o godz. 12.30 modliliśmy się w intencji
Ks. Mieczysława Piwowarka SCJ z okazji jego imienin.
Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele grup parafialnych złożyli drogiemu Solenizantowi życzenia.