Drodzy Parafianie!
Nich Was Pan błogosławi i strzeże.
Niech rozpromieni oblicze swe nad Wami,
Niech Was obdarzy swą łaską.
Niech zwróci ku Wam oblicze swoje
i niech Was obdarzy pokojem.
Błogosławionego Roku Pańskiego 2023!
Wasi duszpasterze
Betlejemska szopa, pośrodku żłób, a przy nim Józef i Maryja – Matka, która porodziła Syna. Niezwykły to widok. Niemowlę owinięte w pieluszki i złożone w żłobie. Ten obraz każdy z nas od najmłodszych lat nosi w swoim sercu, odnawiając go w sposób szczególny w czasie świąt Bożego Narodzenia. W tym szczególnym czasie staramy się zgłębić tajemnicę Tego, który spoczywa na sianie. Czynimy to w kolejnym roku naszego życia stając na progu betlejemskiej szopy, z oczyma utkwionymi w żłób, okazując radość z tego, że „Ziemia ujrzała swego Zbawiciela”. Spotykają się nasze drogi w miejscu, w którym stał się cud, w którym „Słowo stało się ciałem”. Chciejmy wniknąć w tę tajemnicę, zgłębiając i na nowo odczytując prawdę o niej do czego nas zachęca poeta C.K. Norwid:
„Przyszła nareszcie chwila ciszy uroczystej,
Stało się – między ludzi wszedł Mistrz wiekuisty…
Zmienione są niebiosa, ziemia odmieniona,
nie sama boskość, ludzkość ludziom objawiona”.\
Jako dzieci Boże otaczamy żłóbek, przypominając sobie to historyczne wydarzenie, które dokonało się w czasie, a którego wspomnienie napełnia nas radością. Otaczając żłóbek, otaczamy też i ołtarz bo na nim dokonuje się misterium Bożego Narodzenia. To On – Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek – rodzi się codziennie na ołtarzu wśród swoich. Bóg pragnie narodzić się w tobie i w twojej rzeczywistości zamieszkać. Wprowadź Go w tę rzeczywistość w tak bardzo osobisty sposób, przyjmując Komunię Świętą. Tylko wówczas nabiera sensu twoje świętowanie.
Takiego przeżycia świąt Bożego Narodzenia i spełnienia się życzeń wypowiadanych przy wigilijnym stole życzy wszystkim wiernym z Parafii Dobrego Pasterza.
ks. Kazimierz Lewandowski SCJ, proboszcz wraz z duszpasterzami
W dniach 11 - 13 grudnia odbyły się w naszej parafii Rekolekcje Adwentowe, które prowadził ks. Adam Pastorczyk SCJ prefekt Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów ze Stadnik.
Dziękujemy naszemu Księdzu Rekolekcjoniście za wygłoszone nauki i życzymy mu na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia pokoju Chrystusowego, zdrowia i błogosławieństwa Bożego.
Msze św. wraz z naukami rekolekcyjnymi
NIEDZIELA – 11.12.2022 r. - na Mszy św. o godz. 7.30 [retransmisja - kliknij tutaj]
PONIEDZIAŁEK – 12.12.2022 r. - na Mszy św. o godz. 19.30 [retransmisja - kliknij tutaj]
WTOREK – 13.12.2022 r. - na Mszy św. o godz. 18.00 [retransmisja - kliknij tutaj]
W trzecią niedzielę adwentu - Gaudete, po Mszy świętej o godz. 11.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej przyjęły zobowiązanie do modlitwy za wstawiennictwem Maryi Niepokalanie poczętej prosząc o radość i jedność w rodzinach. Zewnętrznym znakiem było błogosławieństwo i nałożenie medalika (cudownego medalika Niepokalanego Poczęcia).
W naszej parafii w dniu 11 grudnia odbył się kiermasz Bożonarodzeniowy.
Stowarzyszenie Źródło prowadzące warsztaty terapii zajęciowej wraz z dziećmi z naszej parafialnej świetlicy zaprezentowały samodzielnie wykonane ozdoby świąteczne. Odbył się również kiermasz ciast zorganizowany przez Harcerki z 16 Drużyny Lubelskiej "Iskra" by pomóc w trudnym leczeniu chorej harcerki.
W tym uroczystym dniu imienin,
przyjmij Księże Zdzisławie
szczere i serdeczne życzenia:
długich lat życia przepełnionych
zdrowiem i szczęściem.
Pogody ducha, pomyślności
i ludzkiej życzliwości.
Dni pełnych słońca i radości
oraz błogosławieństwa Bożego
i opieki Matki Bożej.
Parafianie
Dziś, w niedzielę 27 listopada, w Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent. Jest to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Czas Adwentu, który nie jest okresem pokuty, ale radosnego oczekiwania, obfituje w zwyczaje i symbole. Jest podobny do całego ludzkiego życia, które jest oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem.
W Pierwszą Niedzielę Adwentu, w Kościele rozpoczyna się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca.
Najpiękniejszym wzorem przeżywania Adwentu niech będzie dla nas Matka Najświętsza. Niech częste uczestniczenie w tym czasie we Mszy św. roratnej i w rekolekcjach pomogą nam w owocnym przeżywaniu tego błogosławionego czasu.
Gorąco zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami, młodzież i dorosłych
do wzięcia udziału w Mszach św. Roratnich, które odprawiamy
we wtorki, środy i czwartki o godz. 18.00, a w piątki i soboty o godz. 7.00.
Przez cały okres Adwentu, w dni powszednie (poniedziałek-piątek)
będzie odprawiana w kościele dodatkowa Msza św. o godz. 12.00,
aby jeszcze lepiej i owocniej przeżyć ten wyjątkowy czas roku liturgicznego.
W sobotę 19-tego listopada br. odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia powstania w naszej parafii Legionu Maryi.
W październiku 1997 roku z inicjatywy ówczesnego ks. proboszcza Stefana Zabdyra SCJ - wielkiego czciciela Maryi, zostało powołane Prezydium Legionu Maryi. Za patronkę obrano Matkę Bożą Ostrobramską, której piękny obraz umieszczony był w parafialnej kaplicy. Pierwszym kierownikiem duchowym apostolatu został ks. Krzysztof Paluch SCJ, bardzo cierpliwy i obowiązkowy, który na cotygodniowych zebraniach, głosząc alokucje umacniał i przyczyniał się do właściwej formacji legionistów. Ks. Krzysztof jest obecnie znowu kierownikiem duchowym naszego apostolatu.
W uroczystościach wzięli udział legioniści z prezydiów zrzeszonych w kurii Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, którzy przybyli do naszej świątyni ze swoimi sztandarami. Do świątyni przybyli także zaproszeni goście.
O godz. 9.45 odmówiono modlitwy legionowe, jedną część różańca św. oraz śpiewano pieśni ku czci Matki Bożej. Następnie w powadze i zadumie wysłuchano referatu ks. Szymona Bendowskiego SCJ - misjonarza z Filipin, który mówił o poświęceniu się Maryi i powierzeniu swojego życia Jej macierzyńskiej opiece. Zachęcał do odbycia indywidualnych rekolekcji przygotowujących do zawierzenia Jezusowi przez Maryję i dokonania zawierzenia. Ks. Szymon był jednym z pierwszych kierowników duchowych naszego prezydium.
Centralnym punktem uroczystości była Msza święta, w której dziękowaliśmy Panu Bogu za wstawiennictwem Marki Najświętszej za opiekę oraz prosiliśmy o błogosławieństwo i potrzebne łaski dla wszystkich legionistów na dalsze lata życia i działalności legionowej. Na jej rozpoczęcie wszyscy, pod przewodnictwem pana organisty Grzegorza Pazika, zaśpiewali gromkim głosem dwie zwrotki hymnu legionowego. Przy słowach pieśni "Hej w górę serca, niech brzmi pieśń, A ty ją wietrze w niebo wznieś, Matce Kościoła u stóp złóż, Ten skromny wieniec wiernych dusz" został wniesiony nasz sztandar legionowy. Eucharystii przewodniczył ks. dr Krzysztof Paluch, kierownik duchowy naszego prezydium, który wygłosił także okolicznościowe Słowo Boże. W koncelebrze byli kapłani z naszej wspólnoty parafialnej i inni związani z Legionem Maryi
Po spotkaniu modlitewnym w kościele. wszyscy uczestnicy udali się do sali kolumnowej na agape przygotowaną przez legionistów. Zgromadzonym gościom została zaprezentowana w obrazach krótka kronika z dwudziestu pięciu lat działalności Prezydium. W radosnej, miłej i prawdziwie rodzinnej atmosferze legioniści mogli zacieśniać więzi towarzyskie, wymieniać się doświadczeniami w pracy apostolskiej a także nawiązywać nowe znajomości.
W ciągu dwudziestopięcioletniej działalności apostolatu wszyscy kierownicy duchowi wkładali dużo serca i zaangażowania w formację naszej grupy.
Zachęcamy do uczestnictwa w tym apostolacie. Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort pisał, że nie pozna się Jezusa jeśli nie zna się Jego Matki - Maryi. Ona jest Pośredniczką wszelkich łask, jest ucieczką grzeszników, pod Jej opieką nie zbłądzimy, Ona zawiedzie nas do niebios bram, jeśli tylko pozwolimy Jej działać, jeśli Jej zawierzymy i zaufamy.
Retransmisja Mszy Świętej Jubileuszowej
Relacja wideo z Uroczystości Jubileuszu 25-lecia Legionu Maryi
W dniu dzisiejszym obchodzimy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
Uroczystość ta ma nam uświadomić, że Chrystus jest Królem całego stworzenia - wszechświata. Jego panowanie nie wynika z jakichś dokonań, z wybrania czy z wywalczenia tej godności. On jest Królem, bo jest Bogiem-Człowiekiem, Stworzycielem i Odkupicielem. Z tego właśnie tytułu ma absolutną władzę. Bóg nie tylko stworzył świat, ale ciągle go stwarza i nim włada. Królestwo Jezusa jest czymś zupełnie innym od wszystkich królestw ziemskich. Dotyczy ono wszystkich narodów, wszystkich miejsc i wszystkich czasów.
W Uroczystość Chrystusa Króla, patronalne święto Liturgicznej Służby Ołtarza podczas Mszy św. o godz. 9.30 czterech chłopców zostało przyjętych do grona ministrantów, dwóch rozpoczęło formację aspiranta, a czterech ministrantom ks. Proboszcz udzielił posługi lektora. Pozostali ministranci i lektorzy odnowili swoje przyrzeczenia wypowiadając przed całym Ludem Bożym, że będą „dalej pełnić zaszczytne zadania pobożnie, pilnie i radośnie”.
Podczas Mszy św. o godz. 11.00 do scholi dziecięcej Serduszka zostało przyjętych 9 dziewczynek. Pozostałe dziewczęta odnawiały przyrzeczenia radosnego zaangażowania się w posługę liturgiczną w naszej Parafii.
Ks. Proboszcz gratulował nowo przyjętym do LSO oraz do scholki życząc im między innymi wytrwałości i radości z pełnionej służby przy ołtarzu. Nie zabrakło także słów wdzięczności względem rodziców, którzy wkładają wiele wysiłku, by umożliwić swoim dzieciom uczestnictwo w tej grupie parafialnej.
Zapraszamy do galerii - Msza św. o godz. 9.30
Zapraszamy do galerii - Msza św. o godz. 11.00
W Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla wszechświata, na Mszy o godz. 19.00 grupa młodzieży z naszej parafii rozpoczęła czas przygotowania do sakramentu bierzmowania. Wobec księdza proboszcza wyrazili gotowość wejścia na tę drogę. Uczynili to w dniu, w którym z woli papieża Franciszka obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Na zakończenie Mszy św. każdy z kandydatów otrzymał Ewangelię św. Marka, by czytając i rozważając Dobrą Nowinę o Jezusie, coraz bardziej Go poznawali i naśladowali.
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,
W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiają się pytania o postawę św. Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa w czasie jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Ojciec Święty nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów, niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego rodzaju opinii. Tego typu oskarżenia, wpisują się to w próby podważenia autorytetu św. Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W konsekwencji stanowi to próbę zniszczenia dziedzictwa tego wyjątkowego pontyfikatu.
Medialny atak na św. Jana Pawła II znajduje swoją przyczynę m.in. w nastawieniu niektórych grup społecznych do jego nauczania, a zwłaszcza na temat wartości ludzkiego życia i jego ochrony od poczęcia do naturalnej śmierci, wartości małżeństwa i rodziny, moralności życia seksualnego, a także w głoszonej przez niego teologii ciała, co nie odpowiada współczesnym ideologiom, propagującym wykrzywioną wizję człowieka i hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny.
Uczciwe szukanie prawdy i dawanie o niej świadectwa jest obowiązkiem każdego prawego sumienia. Dlatego też – dnia 14 listopada br. – na Jasnej Górze, zostało przygotowane Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich. Jest to szerokie opracowanie, które uwzględnia zarówno kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, jak również uwarunkowania społeczne, kulturowe i prawne czasów, w których żył i pracował św. Jan Paweł II.
Zachęcam wiernych do lektury tego tekstu, a przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka, który jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, zgodnie z posiadaną wiedzą, podjął zdecydowaną walkę z przypadkami krzywdzenia małoletnich, a także wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw.
Ze względu na objętość dokumentu, dostępny jest on na stronach internetowych episkopatu, poszczególnych diecezji, parafii oraz mediów katolickich w całym kraju.
Z pasterskim błogosławieństwem,
✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Jasna Góra, 14 listopada 2022 roku
Papież Franciszek opisuje Kościół synodalny jako „Kościół słuchający”, w którym każdy może nauczyć się czegoś od drugiego. Dzieje się tak wtedy, gdy biskup wsłuchuje się w głos swoich diecezjan, proboszcz w głos swoich parafian, gdy potrafimy słuchać siebie nawzajem w duchu odpowiedzialności za tę cząstkę Kościoła, która została nam nie tylko dana, ale także zadana. Słuchając się nawzajem, lepiej słyszymy głos Ducha Świętego.
Takie zadanie postawiłem naszemu Kościołowi diecezjalnemu, zwołując trzy lata temu III Synod Archidiecezji Lubelskiej. Jest to synod słuchania wiernych, będących na mocy chrztu i bierzmowania aktywnym podmiotem misji Kościoła. Wierni świeccy mają być nie obserwatorami czy widzami, ale prawdziwymi uczestnikami, tymi, którzy mają także ważną misję do wypełnienia.
Misję słuchania siebie nawzajem, ale także wyrażania opinii motywowanych miłością do Kościoła powszechnego, archidiecezji oraz parafii, spełniają parafialne rady duszpasterskie. Przewodzący im proboszcz lub rektor, stojący jednocześnie na czele wspólnoty, powinien nieść w swoim sercu piękny obraz nakreślony przez Ojca Świętego. Duszpasterz idzie z ludźmi, czasem z przodu, czasem w środku, czasem z tyłu. Wierni świeccy posiadają nadprzyrodzony zmysł wiary pomagający im znaleźć nowe drogi rozwoju lub odnaleźć drogę utraconą.
W związku z upływającą pięcioletnią kadencją parafialnych rad duszpasterskich dziękuję wszystkim, którzy w ostatnim czasie byli ich członkami i w ten sposób poszukiwali dróg odnowy i ożywienia swoich wspólnot. Zgodnie z kan. 536 Kodeksu Prawa Kanonicznego, na podstawie statutu i regulaminu wyborów, zarządzam wybory do parafialnych rad duszpasterskich na kadencję od 1 stycznia 2023 do 1 stycznia 2028.
W związku z powyższym ustalam następujący kalendarz wyborczy:
30 października – podanie do wiadomości wiernych, w ogłoszeniach duszpasterskich, treści niniejszego dekretu oraz zasad zgłaszania kandydatur
26 listopada – ostateczny termin składania kandydatur do proboszcza
27 listopada – ogłoszenie listy kandydatów i poinformowanie wiernych o sposobie i miejscu głosowania
4 grudnia – głosowanie
11 grudnia – ogłoszenie wyników wyborów
27 grudnia – ostatni dzień składania odwołań do Kurii Metropolitalnej
8 stycznia – zaprzysiężenie rad parafialnych
31 stycznia – termin przekazania list członków rad do kancelarii Kurii Metropolitalnej i dziekana
Na wszystkie działania, które są świadectwem współodpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, który jest naszym domem, Duszpasterzom i Wiernym Świeckim z serca błogosławię.
+ Stanisław Budzik, Arcybiskup Metropolita Lubelski
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
W piątek, 11 listopada, obchodzić będziemy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyrażamy wdzięczność wobec tych wszystkich, którzy ofiarą swojego życia, pióra, słowa i pieśni wywalczyli Wolną i Niepodległą Polskę. Niech to będzie dzień pogłębionej refleksji nad naszym patriotyzmem.
Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny została odprawiona o godz. 9:00 na której wraz z całą wspólnotą parafialną modliliśmy się o pomyślność, Boże błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny.
Zapraszamy mężczyzn do włączenia się w „Różaniec św. Józefa”, czyli Różę Żywego Różańca, w której mężowie modlą się za swoje żony, lub też mężczyźni nieżonaci o dobrą żonę. Zapraszamy do podjęcia tej modlitwy na pół roku, z możliwością przedłużenia. Aby powstała Róża Różańcowa potrzebne jest 20 osób.
Chętnych mężczyzn prosimy o zgłaszanie się w zakrystii po Mszach św., w kancelarii lub przez e-mail:
Włączenie się w „Różę” związane jest z zobowiązaniem do codziennego rozważania tajemnicy różańcowej i odmówienia jednej dziesiątki różańca. Przez cały miesiąc jest rozważana ta sama tajemnica; w kolejne miesiące rozważane są kolejne tajemnice różańcowe. Odmawiając jeden dziesiątek różańca i rozważając tylko jedną tajemnicę, członek „Róży” ma zasługę taką samą, jakby odmówił cały różaniec, ponieważ złożona z 20 osób „Róża” rzeczywiście odmawia cały różaniec. Bardzo istotny jest wspólnotowy wymiar „Róży”.
Odmawiając dziesiątek różańca na daną intencję, należy też pamiętać o intencjach pozostałych członków „Róży”, aby w ten sposób wspierać ich modlitwę naszą modlitwą. Wtedy też mamy pewność, że i nasza intencja jest wspierana modlitwą pozostałych członków Róży.
Warto pamiętać o obietnicy Pana Jezusa zapisanej w Ewangelii wg św. Mateusza: „Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”.
Drogi księże Karolu
z okazji imienin pragniemy
złożyć bardzo serdeczne życzenia
obfitych Bożych łask
oraz samych radosnych chwil!
Niech Duch Święty
opromienia swym światłem
każdy dzień Twojej kapłańskiej posługi,
Jezus niech zawsze będzie
Twoim Przyjacielem,
a Maryja Matka kapłanów
niech przygarnia Cię do swego serca.
Parafianie
W piątek 4 listopada, w czasie Mszy św. o godz. 18.00 modliliśmy się w intencji
Ks. Karola Milewskiego SCJ z okazji jego imienin.
Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele grup parafialnych złożyli drogim Solenizantowi życzenia.
2 listopada Kościół wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów naszej wiary.
Obchód Dnia Zadusznego zainicjował w 998 r. św. Odylon (+ 1048) - czwarty opat klasztoru benedyktyńskiego z Cluny (Francja). Praktykę tę początkowo przyjęły klasztory benedyktyńskie, ale wkrótce za ich przykładem poszły także inne zakony i diecezje. W XIII w. święto rozpowszechniło się na cały Kościół Zachodni. W wieku XIV zaczęto urządzać procesję na cmentarz do czterech stacji. Piąta stacja odbywała się już w kościele, po powrocie procesji z cmentarza. Przy stacjach odmawiano modlitwy za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne.
W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII w., a z końcem wieku XV była znana w całym kraju. W 1915 r. papież Benedykt XV, na prośbę opata-prymasa benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy Msze święte: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji Ojca Świętego.
Za pobożne odwiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 30 listopada i jednoczesną modlitwę za zmarłych można uzyskać odpust zupełny. Kościół zachęca do ofiarowania odpustów za zmarłych (niekoniecznie muszą być to osoby nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia - wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje). Przez taki dar sam ofiarodawca zyskuje dla siebie odpust zupełny w godzinie swojej śmierci.
Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są następujące warunki:
W naszej parafii Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 16.30 i 18.00
Płomienie i kwiaty to widzialne znaki tego co niewidzialne: tęsknoty, żalu i spóźnionych pojednań. To wszystko czyni z listopada wyjątkowy czas do rozmyślań nad tajemnicą śmierci i zmartwychwstania.
Jednak 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem radości. Kościół wspomina tych, którzy osiągnęli zbawienie, a wiernym pielgrzymującym na ziemi wskazuje ich jako przykład życia zgodnego z duchem Ewangelii. Odwiedzając nasze cmentarze przybliżmy sobie prawdę o świętych obcowaniu, to znaczy o wspólnocie z naszymi poprzednikami w drodze do nieba. Pamiętajmy, że w tym dniu my, jako katolicy, mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św.
W naszej parafii porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę.
Po Mszy św. o godz. 17.00 zapraszamy na nieszpory za zmarłych.
ODPUST ZA WIERNYCH ZMARŁYCH
Odpustu zupełnego, który może zostać ofiarowany wyłącznie za dusze w czyśćcu, udziela się wiernemu, który:
Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
W sobotę 15.10.2022 r. o godzinie 19:00 w naszym parafialnym kościele rozpoczęło się kolejne Sercańskie Czuwanie Młodzieży. Młodzi ludzie z parafii sercańskich w całej Polsce a także młodzież archidiecezji lubelskiej, zgromadzili się na nocnym spotkaniu pod hasłem „Daj (s)pokój”.
Dużo się działo. Od początku do końca towarzyszyła nam Schola „Dobry Pasterz”, która muzyką i śpiewem nadawała właściwy klimat. Młodzi uczestnicy czuwania wysłuchali dwóch konferencji i świadectwa. Gościnnie pojawił się na spotkaniu bp Adam Bab. Ponadto Ojciec Generał Carlos Luis Suárez Codorniú SCJ skierował do młodzieży swoje przesłanie o pokoju. Po przerwie na jedzenie rozpoczęła się druga część – centralna – Adoracja Najświętszego Sakramentu z okazją do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz Msza św. pod przewodnictwem ks. Sławomira Knopika SCJ – przełożonego polskiej prowincji Księży Sercanów. Całość wydarzenia transmitowana była na kanale YouTube zarówno przez naszą transmisję parafialną jak i przez portal Profeto.pl – dzieło ewangelizacyjne Księży Sercanów.
Całość relacji znajdziecie na Daj (s)pokój (sercanie.pl)
Drogi księże Łukaszu
z okazji imienin pragniemy
złożyć bardzo serdeczne życzenia
obfitych Bożych łask
oraz samych radosnych chwil!
Niech Duch Święty
opromienia swym światłem
każdy dzień Twojej kapłańskiej posługi,
Jezus niech zawsze będzie
Twoim Przyjacielem,
a Maryja niech przygarnia Cię
do swego serca.
Parafianie
We wtorek 18 października, w czasie Mszy św. o godz. 18.00 modliliśmy się w intencji
Ks. Łukasza Grzejdy SCJ z okazji jego imienin.
Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele grup parafialnych złożyli drogim Solenizantowi życzenia.
Dnia 17 września 2022 r. odbyła się autokarowa pielgrzymka Żywego Różańca w liczbie 60 pielgrzymów, którą zorganizowała P. Zofia Gaudyn – zelatorka. Duchowym opiekunem był ks. Proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ.
Pielgrzymi wyruszyli wczesnym rankiem. Sanktuarium w Górze Kalwarii mieści się w Kościele Wieczerzy Pańskiej zwanym Wieczernikiem, który w XVII/XVIII wieku był częścią Nowej Jerozolimy (dzisiejszej Góry Kalwarii). Tu przez 24 lata żył i pracował św. Ojciec Stanisław Papczyński – pobożny zakonnik, który zasłynął cudami.
W tym kościele jest Jego grób, gdzie pielgrzymi proszą w potrzebach duchowych i doczesnych. Na pomoc mogą liczyć:
Święty Stanisław Papczyński był jedną z najwybitniejszych postaci w XVII-wiecznej Polsce. Nazywany prorokiem Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej założył Zgromadzenie Księży Marianów.
Informacje te przekazał nam ksiądz ze Zgromadzenia Księży Marianów, zapoznał nas też z całym obiektem. Zwiedziliśmy muzeum św. o. Paczyńskiego, mieliśmy możliwość nabyć cenne publikacje i dewocjonalia.
Kolejnym etapem pątniczym było Loretto. W Kościele uczestniczyliśmy we Mszy Świętej odprawionej przez naszego ks. Proboszcza Kazimierza Lewandowskiego. Następnie wysłuchaliśmy historii Sanktuarium. Przedstawicielka sióstr ze Zgromadzenia Loretanek zapoznała nas z założycielem Loretto, bł. Ignacym Kłopotowskim.
Po obiedzie odprawiliśmy Drogę Krzyżową, a następnie odwiedziliśmy cmentarz, gdzie spoczywa bł. Ignacy Kłopotowski i siostry Loretanki.
Z Loretto udaliśmy się do Warszawy nawiedzając Świątynię Opatrzności Bożej. Po modlitewnym skupieniu zwiedziliśmy Izbę Pamięci.
Pielgrzymka była wypełniona modlitwą z rozważaniami wszystkich części różańca, pieśniami Maryjnymi i wsparciem duchowym ks. Proboszcza. Nad całym przebiegiem czuwała P. Gaudyn, zabiegając o sprawność, dyscyplinę i bardzo dobry nastrój pielgrzymów.
Dziękujemy Panu Bogu za słoneczną pogodę, bezpieczną jazdę i bardzo dobrą organizację.
13 października 1917 –
szóste objawienie się Matki Bożej
13 października w okolicach Cova zebrało się około 50 tysięcy ludzi, którzy modlili się i śpiewali. Wielu oczekiwało na obiecany przez Matkę Bożą cud. Byli też przedstawiciele rządowej prasy, którzy liczyli na to, że żadnego cudu nie będzie i dzieci się skompromitują.
Matka Boża przybyła tak jak zawsze i ukazała się dzieciom. Ujawniła się, że jest Matką Bożą Różańcową. Nakazała wybudować w tym miejscu kaplicę na Jej cześć. Powiedziała także, że wojna dobiega końca, a żołnierze wkrótce wrócą do domów. Ostatnie Jej słowa brzmiały: „Niech przestaną obrażać Boga, On zniósł już zbyt wiele zniewag”.
Po tych słowach uniosła się ku słońcu, które przedarło się w tej chwili przez chmury. Obok słońca dzieci zobaczyły św. Józefa z dzieciątkiem błogosławiących światu, Maryję pod postacią Matki Boskiej Bolesnej, a następnie Matki Boskiej z Góry Karmel, aż wreszcie dorosłego Pana Jezusa.
Wtedy też zdarzył się Cud Słońca, dzięki któremu cała Portugalia uwierzyła w objawienia. Tarcza słońca zawirowała, a potem słońce krążyło wokół własnej osi z zawrotną szybkością. Ludzie byli przerażeni. Zachowując tempo rotacji, słońce oderwało się od firmamentu, przybrało czerwony kolor i zbliżało się do ziemi, jak gdyby miało spaść. Ludzie zaczęli krzyczeć z przerażenia. Niektórzy zaczęli się głośno spowiadać ze swoich grzechów, sądząc, że „to jest koniec świata”. Wielu stało, lecz wielu klęczało i płakało, modląc się.
13 października o godz. 18.00 w naszej parafii odprawione
zostało VI Nabożeństwo Fatimskiej
9.października o godz. 15.00 została odprawiona koncelebrowana Msza święta żałobna w intencji zmarłego Księdza Czesława Koniora SCJ, której przewodniczył Ks. Krzysztof Paluch SCJ. Słowo Boże wygłosił Ks. Tadeusz Michałek SCJ.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 10 października w kościele w Stadnikach, pod Krakowem po czym ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu parafialnym.
Retransmisja Mszy św. żałobnej
„Jedno tylko Zdrowaś Maryjo dobrze powiedziane wstrząsa całym piekłem” - Św. Proboszcz z Ars
W niedzielę 2 października 2022 roku na Mszy Świętej o godzinie 7.30 obchodziliśmy uroczyście 42 rocznicę powstania Żywego Różańca w naszej Parafii. Głównym celebrantem był ks. Proboszcz Kazimierz Lewandowski opiekun Stowarzyszenia. Oprawę liturgiczną i dary przygotowali członkowie Róż Różańcowych.
Ksiądz Proboszcz podziękował serdecznie członkom Róż Różańcowych za codzienną modlitwę różańcową oraz za czynne włączanie się w życie parafii.
Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które otaczają modlitewną opieką tych, którzy jej najbardziej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy. I chociaż każdy z członków modli się tajemnicą, która jemu przypada, w miejscu i czasie przez siebie wybranym, to jednak jest to wspólna więź modlitewna w podjętych intencjach.
Modlitwa różańcowa łączy nas, jej członków, jest wielkim wsparciem duchowym oraz daje nam siłę do pokonywania trudności dnia codziennego.
Zapraszamy wszystkich chętnych z naszej parafii do wstąpienia do Żywego Różańca, aby we wspólnocie z Maryją, z różańcem w ręku wypraszać wiele dobra dla własnego zbawienia, naszych rodzin, dla wspólnoty Kościoła, Ojczyzny, całego narodu i świata.
Trwają zapisy młodzieży klas 8, na przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Zgłoszenia przyjmowane są do 15 października.
Należy poprzez pocztę mailową
Rodzice, którzy nie byli na spotkaniu organizacyjnym, które było 15 września, a których dziecko chce rozpocząć przygotowanie, proszeni są o indywidualne, wcześniejsze spotkanie z duszpasterzem, umawiając się na spotkanie, przez powyższy adres mailowy.
Zapraszamy na "Wieczór adoracji" z modlitwą o uzdrowienie, w sobotę 8 października o godzinie 19.00.
W trakcie nabożeństwa liturgia słowa, adoracja Najświętszego Sakramentu ze śpiewem naszej scholi "Dobry Pasterz."
Zbliża się miesiąc październik, a wraz z nim nabożeństwa różańcowe.
Zapraszamy do licznego udziału dzieci, młodzież i starszych. Tych, którym obowiązki nie pozwolą przyjść do kościoła zachęcamy do modlitwy różańcowej w domu. Włączmy się jak najliczniej w spełnienie prośby, jaką w Fatimie skierowała Maryja do trojga pastuszków mówiąc: „odmawiajcie codziennie różaniec”.
Nabożeństwa różańcowe w ciągu tygodnia o godz. 17:15,
a w niedziele o godz. 9:00 oraz po Mszy św. o godz. 17:00.
W niedzielę 25 września po Mszy św. o godz. 11.00 Ks. Grzegorz Marcinek SCJ poświęcił różańce dla wszystkich dzieci, w tym dzieci z klas III przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej. Paciorki różańca połączone razem tworzą silną, trudną do rozerwania całość. Niech więc ta modlitwa połączy jak najwięcej osób i rodzin naszej parafii, byśmy byli mocni siłą różańca.
Zapraszamy do galerii - obrzęd poświęcenia różańców.
Obietnice różańcowe | ||
Matka Boża związała konkretne obietnice z odmawianiem Różańca. Dała je bł. Alanusowi de Rupe wielkiemu krzewicielowi Różańca i założycielowi pierwszego, historycznie znanego bractwa różańcowego. Maryja zachęca do modlitwy różańcowej także w innych uznanych przez Kościół objawieniach: w Fatimie, w Lourdes i w naszym polskim Gietrzwałdzie, a obecnie być może także w Medjugorie. Często ukazywała się właśnie z różańcem w ręku. | ||
Niech te obietnice staną się zachętą dla każdego z nas. | ||
|
Objawienia NMP w Fatimie
V objawienie: 13 września 1917r.
Tak jak i poprzednio, tłum ludzi, których liczba została oszacowana na około piętnaście do dwudziestu tysięcy osób, a może nawet i więcej, był świadkiem całej serii zjawisk atmosferycznych: nagłego ochłodzenia, takiego przyćmienia słońca, że można było zobaczyć gwiazdy, pewnego rodzaju deszczu, jakby opadały tęczowe płatki lub płatki śniegu, które znikały, zanim jeszcze mogły dotknąć ziemi. Wtedy to właśnie zauważono świetlistą kulę, która przemieszczała się wolno po niebie ze wschodu na zachód, a przy końcu objawienia w przeciwnym kierunku. Jak zwykle, wizjonerzy dostrzegli błysk światła, po czym ukazała im się ponad zielonym dębem Najświętsza Maryja Panna.
MATKA BOŻA: Odmawiajcie w dalszym ciągu różaniec, aby uprosić koniec wojny. W październiku ukaże się również Pan Jezus, Matka Boża pod wezwaniem Bolesnej i Karmelitańskiej oraz św. Józef z Dzieciątkiem Jezus, aby pobłogosławić świat. Bóg jest zadowolony z waszych umartwień, ale nie musicie spać ze sznurami. Noście je tylko w dzień.
Łucja: Proszono mnie, abym poprosiła Panią o wiele rzeczy; uzdrowienie kilku chorych, uzdrowienie głuchoniemego.
MATKA BOŻA: Tak, niektórych uzdrowię, innych nie. W październiku uczynię cud, aby wszyscy uwierzyli.
13 września o godz. 18.00 w naszej parafii odprawione
zostało V Nabożeństwo Fatimskiej
Zapraszamy rodziców dzieci, do czytania tekstów czytań mszalnych podczas tej Mszy św.
Osoby chętne prosimy o zgłaszanie się wcześniej do ks. Grzegorza osobiście lub przez maila
Zapraszamy ojców, do służenia podczas Mszy św. wraz ze swymi synami.
Chętnych prosimy o zgłaszanie się wcześniej do ks. Grzegorza osobiście lub przez maila
„Męskie oblężenie Jasnej Góry” to spotkanie mężczyzn z całej Polski u tronu Maryi, Królowej Polski, na Jasnej Górze. Zapraszamy wszystkich mężczyzn do udziału w tym spotkaniu, które odbędzie się 24 września 2022 r..
Zapisy w zakrystii, w kancelarii lub mailowo:
Wyjazd w sobotę około godziny 8.00. Powrót w niedzielę około godz. 3.00 nad ranem.
Pierwsza niedziela września w naszej parafii przyniosła uroczyste rozpoczęcie nowego roku formacyjnego dla istniejących grup apostolskich i stowarzyszeń.
Na Mszy św. o godz. 7.30 modlił się Apostolat Margaretka, Arcybractwo Najświętszego Serca Pana Jezusa, Caritas, Duszpasterstwo Anonimowych Alkoholików, Stowarzyszenie Żywego Różańca, Koła Różańcowe, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Legion Maryi, Sercańska Wspólnota Świeckich, Stowarzyszenie Matki Bożej Bolesnej Patronki Dobrej Śmierci.
Domowy Kościół zgromadził się w kościele o godz. 9.30, zaś Liturgiczna Służba Ołtarza, Schola Dziecięca "Serduszka" oraz Mali Misjonarze modlili się na Mszy św. o godz. 11.00, w czasie której zostały poświęcone tornistry i przybory szkolne.
Zwyczajowo już młodzieżowa Msza o 19.00, zwana "dziewiętnastką", była rozpoczęciem roku posługi i formacji dla młodzieży szkolnej i akademickiej, Ruchu Sercańskiej Młodzieży oraz Scholi Młodzieżowej.
Zapraszamy wszystkich parafian do odnalezienie swojego miejsca
w którymś z apostolatów
- grupy parafialne działające w naszej parafii
Zapraszamy do galerii - poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych na Mszy św. o godz. 11.00
Z okazji imienin,
przyjmijcie Drodzy Księża
Grzegorzu i Krzysztofie
szczere i serdeczne życzenia:
długich lat życia przepełnionych
zdrowiem i szczęściem.
Pogody ducha, pomyślności
i ludzkiej życzliwości.
Dni pełnych słońca i radości
oraz błogosławieństwa Bożego
i opieki Matki Bożej.
Parafianie
W sobotę 3 września, w czasie Mszy św. o godz. 18.00 modliliśmy się w intencji
Ks. Grzegorza Marcinka SCJ i Ks. Krzysztofa Szlachetki SCJ z okazji ich imienin.
Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele grup parafialnych złożyli drogim Solenizantom życzenia.
W dniach od 1 do 10 sierpnia dzieci z naszej parafii spędzały wolny czas w Koszycach Małych niedaleko Tarnowa. 10 dni wypoczynku obfitowało w wyjazdy, piesze wycieczki, wspólne zabawy.
Pogoda dopisywała, dlatego z wielką przyjemnością mogliśmy korzystać z uroków okolicznych gór i lasów. Byliśmy na wycieczce w Ciężkowicach – Skamieniałym Mieście. Wraz z panią przewodnik odkrywaliśmy niezwykłe tajemnice zapisane w skałach. Rezerwat przyrody okazał się wyjątkowo pięknym miejscem, przeciskaliśmy się przez "lisie jamy", zdobywaliśmy "szczyty" wdrapując się na skamieliny. Nieustannie poruszaliśmy wyobraźnię chłonąc atmosferę tajemniczości i siłę przyrody.
Z Ciężkowic udaliśmy się do Binczarowej, gdzie w swoim domu zakonnym gościli nas ks. Tomasz Wierzbicki i ks. Adam Pawlak. Wspólnie z ks. Adamem wyruszyliśmy zielonym szlakiem na wieżę widokową Jaworze (882 m n.p.m.) Wysiłek spaceru pod górę został nagrodzony przepięknym widokiem. Byliśmy z siebie dumni i zadowoleni, bo każdemu, mimo zmęczenia, udało się dojść do celu. W domu księży Sercanów jedliśmy kiełbaski z grilla i najsłodsze borówki na świecie.
Wyjątkowym miejscem, które odwiedziliśmy jest najstarsza w Polsce kopalnia soli w Bochni. Pani przewodnik i liczni wirtualni przewodnicy, opowiadali nam historię jej powstania. Dowiedzieliśmy się dużo o procesie i sposobie wydobywania soli. Przejechaliśmy się kolejką i co niezwykłe, tym pociągiem wjechaliśmy do kaplicy. Można się było rozmarzyć gdybając: "co by było gdybyśmy w tamtych czasach mieli tyle białego złota co dzisiaj…"
Z Bochni udaliśmy się do Nowego Wiśnicza, gdzie zwiedzaliśmy XVII-wieczny zamek. Ciekawym doświadczeniem było dla nas wirtualne zwiedzanie w technologii VR - 360°, w czasie którego mogliśmy przenieść się w czasy, które później łatwiej było sobie wyobrazić spacerując po zamkowych komnatach.
Tegoroczne "Wakacje z Bogiem" były tematycznie powiązane z misjami. Odwiedziliśmy muzeum misyjne księży Sercanów w Stadnikach. Podziwialiśmy tam pamiątki z wielu krajów, w których misje prowadzą nasi księża. W porozumieniu z Sercańskim Sekretariatem Misyjnym udało nam się zorganizować niedzielny kiermasz w parafii w Koszycach Małych. Sprzedawaliśmy bransoletki i piórniki wykonane ręcznie w Boliwii. Pieniądze zostaną przekazane na potrzeby Domu Dziecka prowadzonego tam przez siostry zakonne.
Codziennie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, w czasie której dzieci angażowały się w przygotowanie czytań, psalmu i piosenek. Rano i wieczorami spotykaliśmy się na chwilę w kaplicy, żeby poprosić i podziękować za wspólnie przeżyty dzień. Bóg był naprawdę z nami na tych wakacjach.
Atmosfera tegorocznych wakacji była wyjątkowa. Spędzaliśmy wspólny czas na zabawach, rozmowach, grach w planszówki, bilard, ping pong, piłkarzyki, herbacie w kawiarence, przy ognisku, a najwięcej czasu na… grze w piłkę nożną na boisku. Gra z podziałem chłopaki na dziewczyny dostarczała nam wiele emocji i radości. Niemniej radości dostarczały nam zabawy w wodzie na basenie, gdzie udało nam się być aż dwa razy.
Dni mijały nam szybko. Dziękujemy dzieciom i wolontariuszom, a przede wszystkim ks. Łukaszowi za zorganizowanie wakacji i wspólnie przeżyty czas.
s. Natalia
Prawdę o Wniebowzięciu NMP ogłosił jako dogmat wiary papież Pius XII 1 listopada 1950 r. w Konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus": "...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej"
(Breviarium fidei VI, 105)
Wniebowzięcie Maryi Orzeczenie to Ojciec święty wypowiedział uroczyście w bazylice św. Piotra w obecności prawie 1600 biskupów i niezliczonych tłumów wiernych. Orzeczenie to oparł nie tylko na dogmacie, że kiedy przemawia uroczyście jako wikariusz Jezusa Chrystusa na ziemi w sprawach prawd wiary i obyczajów, jest nieomylny, ale także dlatego, że ta prawda była od dawna w Kościele uznawana. Papież ją tylko przypomniał, swoim najwyższym autorytetem potwierdził i usankcjonował.
Przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale je uwielbił, uczynił podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele katolickim. Już w VI wieku cesarz Maurycy (582-602) polecił obchodzić na Wschodzie w całym swoim państwie 15 sierpnia osobne święto dla uczczenia tej tajemnicy. To oznacza, że święto to musiało lokalnie istnieć już wcześniej, przynajmniej w V w. W Rzymie istnieje to święto z całą pewnością w wieku VII. Wiemy bowiem, że papież św. Sergiusz I (687-701) ustanawia na tę uroczystość procesję. Papież Leon IV (+ 855) dodał do tego święta wigilię i oktawę. Z pism św. Grzegorza z Tours (+ 594) dowiadujemy się, że w Galii istniało to święto już w VI w. Obchodzono je jednak nie 15 sierpnia, ale 18 stycznia.
W polskiej (i nie tylko) tradycji dzisiejsze święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.
Źródło: www.brewiarz.pl
W naszym kościele na zakończenie każdej Mszy Świętej miało miejsce poświęcenie zbóż, ziół i owoców.
Objawienia NMP w Fatimie
IV objawienie: 13 sierpnia 1917r.
13 sierpnia, w dniu, w którym miało mieć miejsce czwarte objawienie, wizjonerzy nie mogli się udać do Cova da Iria, ponieważ zostali oni uwięzieni przez administratora kantonu Ourém, który chciał wyrwać im ich tajemnicę siłą. Dzieci wytrzymały to dzielnie.
O zwykłej porze, w czasie, gdy zebrani ludzie obserwowali małą białą chmurkę unoszącą się przez kilka minut nad zielonym dębem, usłyszano w Cova da Iria grzmot, po którym nastąpiła błyskawica. Byli oni także świadkami zjawisk związanych z zabarwianiem się na różne kolory twarzy ludzi, ubrań, drzew czy ziemi. Matka Boża na pewno przybyła, lecz nie odnalazła na miejscu spotkań wizjonerów.
Powróciła kilka dni później, w posiadłości Valinhos ukazując się na zielonym dębie, który był tylko trochę wyższy od dębu z Cova da Iria.
Łucja: Czego sobie Pani życzy ode mnie?
MATKA BOŻA: Chcę, abyście nadal przychodzili trzynastego dnia miesiąca do Cova da Iria i odmawiali różaniec codziennie. W ostatnim miesiącu uczynię cud, aby wszyscy uwierzyli.
Łucja: Co Pani chce, abyśmy zrobili z pieniędzmi, które ludzie zostawiają w Cova da Iria?
MATKA BOŻA: Niech sporządzą dwa feretrony. Jeden ty będziesz nosiła z Hiacyntą i dwie inne dziewczynki, ubrane na biało. Drugi niech nosi Franciszek z trzema innymi chłopcami. Pieniądze składane na te feretrony są przeznaczone na święto Matki Bożej Różańcowej, a reszta jako datek na kaplicę, która ma być zbudowana.
Łucja: Chciałabym prosić o uzdrowienie kilku chorych.
MATKA BOŻA: Tak, niektórych uzdrowię w ciągu roku. I przybierając smutniejszy wyraz twarzy, znowu poleciła dzieciom praktykowanie umartwień: Módlcie się, módlcie się wiele i czyńcie ofiary za grzeszników, ponieważ wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.
I jak zwykle zaczęła unosić się ku wschodowi.
Dzieci obcięły gałęzie krzewu, nad którym Matka Boża im się ukazała, i zaniosły je do domu. Wydzielały one szczególnie przyjemny zapach.
13 sierpnia o godz. 18.00 w naszej parafii odprawione
zostało IV Nabożeństwo Fatimskiej któremu przewodniczył
Ks. Jan Strzałka SCJ.
W dniach 24-31 lipca 2022 obchodzić będziemy 23. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem: „Niesiemy Narodom Pokój Chrystusa”. W tym czasie w sposób szczególny modlić się będziemy w intencji kierowców i podróżujących.
W niedzielę 24 lipca po każdej Mszy św. poświęcenie pojazdów i zbiórka ofiar do puszek w ramach Akcji MIVA Polska - 1 grosz za kilometr szczęśliwej jazdy na zakup środków lokomocji dla polskich misjonarzy.
Więcej informacji na stronie: www.miva.pl
Objawienia NMP w Fatimie
III objawienie: 13 lipca 1917r.
W chwili trzeciego objawienia, mała szara chmurka zawisła nad zielonym dębem, słońce pociemniało, a orzeźwiająca bryza powiała w górach. Był sam środek lata. Manuel Marto, ojciec Hiacynty i Franciszka, jak sam to ujmuje, także usłyszał pobrzękiwanie podobne do brzęczenia much w pustym dzbanie. Wizjonerzy ujrzeli znajomy im już blask światła, a w chwilę później spostrzegli ponad krzewem Najświętszą Maryję Pannę.
Łucja: Czego sobie Pani życzy ode mnie?
MATKA BOŻA: Chcę, abyście przyszli tu 13 dnia następnego miesiąca i nadal codziennie odmawiali różaniec na cześć Matki Bożej Różańcowej, aby uprosić pokój na świecie i koniec wojny, gdyż tylko Ona będzie mogła wam pomóc.
Łucja: Chciałabym prosić, aby Pani powiedziała nam, kim jest i uczyniła jakiś cud, żeby wszyscy uwierzyli, że rzeczywiście nam się Pani ukazuje.
MATKA BOŻA: Nadal przychodźcie tutaj co miesiąc. W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli.
Następnie Łucja skierowała kilka próśb o nawrócenie grzeszników, uzdrowienia i inne łaski. Matka Boża zawsze odpowiadała tak samo, polecając niezmiennie odmawianie różańca oraz obiecując, że prośby te zostaną wysłuchane w ciągu roku. Potem dodała: Ofiarujcie się za grzeszników i powtarzajcie wielokrotnie – zwłaszcza gdy będziecie czynić jakąś ofiarę – »O Jezu, czynię to z miłości dla Ciebie, w intencji nawrócenia grzeszników oraz jako zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi«.
13 lipca o godz. 18.00 w naszej parafii odprawione
zostało III Nabożeństwo Fatimskiej
Decyzją ks. Prowincjała i Jego Rady
z dniem 30 czerwca 2022 r.
z naszej parafii odchodzą
ks. Adam Pawlak SCJ i Ks. Bartłomiej Król SCJ.
W niedzielę, 26 czerwca, w czasie Mszy św. o godz. 12.30 podziękowaliśmy księżom za posługę w naszej parafii i modliliśmy się w ich intencji.
Wraz z modlitwą parafianie składali życzenia i ofiarowali drobne upominki jako wyraz wdzięczności za pracę Księży w naszej parafii.
Na tej samej Mszy św. o godz. 12.30 obchodziliśmy uroczystość 25-lecia posługi kapłańskiej Przełożonego Lubelskiej Wspólnoty Księży Sercanów, ks. Krzysztofa Palucha SCJ.
Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele Rady Parafialnej złożyli drogiemu jubilatowi życzenia.
W piątek po zakończeniu oktawy Bożego Ciała przypada uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. Jest to święto patronalne Księży Sercanów oraz wszystkich czcicieli Bożego Serca: Sercańskiej Rodziny Święckich, Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Ruchu Sercańskiej Młodzieży.
W czasie uroczystej Eucharystii, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ dziękowaliśmy Bogu, który jest Miłością, że pozostawił nam skarb najcenniejszy Serce Umiłowanego Syna. Uwielbialiśmy naszego Zbawiciela, że otworzył swe Serce byśmy mogli czerpać i uczyć się od Niego jak miłować Boga i bliźniego.
Wszystkim czcicielom Najświętszego Serca Jezusowego życzymy, by poznali i uwierzyli miłości jaką Bóg ma ku nam.
W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wyszliśmy na ulice naszej parafii w uroczystej procesji eucharystycznej. Niech Chrystus Pan ukryty w Eucharystii błogosławi naszej Ojczyźnie, miastu, parafii i obdarza nas pokojem. Nasz udział w procesji niech będzie publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, obecny na zawsze w naszym życiu.
Relacja wideo z procesji Bożego Ciała
Procesja Bożego Ciała z lotu ptaka
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która przypada w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej, jest jedną z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim.
Jej początki sięgają XIII wieku. Wprowadzenie tej uroczystości do kalendarza liturgicznego poprzedziły objawienia bł. Julianny (1193 - 1258), przeoryszy augustianek z klasztoru Mont Cornillon, nieopodal Liege (dzisiaj w Belgii). To właśnie pod wpływem tych objawień biskup Robert ustanowił w 1246 r. takie święto dla diecezji w Liege.
W 1246 r. odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.
Następnie papież Urban IV (29 VII 1261 - 2 X 1264), który wcześniej był archidiakonem katedry w Liege i patriarchą Jerozolimy, w roku 1264 wprowadził to święto w Kościele jako festum Corporis Christi (święto Ciała Chrystusa). Papież Urban IV ustanowił tę uroczystość bullą „Transisturus”.
Impulsem bezpośrednim do ustanowienia święta miał być cud, jaki wydarzył się w Bolsenie. Kiedy kapłan podczas Mszy św. łamał zgodnie z rytem konsekrowaną Hostię, ta niespodziewanie zaczęła krwawić. Krew sączyła się po jego palcach i spłynęła na korporał. Papież Urban IV, który w tym momencie przebywał w Orvieto, zawiadomiony o tym cudzie, zabrał święty korporał.
Czytaj więcej: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa...
Objawienia NMP w Fatimie
II objawienie: 13 czerwca 1917r.
Drugie objawienie także zostało zapowiedziane wizjonerom przez żywy blask, który nazwali „błyskawicą”, lecz który właściwie nią nie będąc, był raczej odbiciem zbliżającego się światła.
Niektórzy, z około pięćdziesięciu obserwatorów, którzy przyszli na to miejsce, widzieli, że słońce, na początku objawienia, utraciło na kilka minut swój blask. Inni przypominali sobie, że wierzchołek drzewka, pokryty listowiem, zdawał się uginać, jakby pod jakimś ciężarem chwilę przed tym jak Łucja zaczęła mówić. Podczas spotkania Najświętszej Maryi Panny z wizjonerami, wiele osób usłyszało szept przypominający brzęczenie pszczoły.
Łucja: Czego Pani sobie życzy ode mnie?
MATKA BOŻA: Chcę, abyście przyszli tu 13 dnia następnego miesiąca, abyście odmawiali codziennie różaniec i nauczyli się czytać. Potem powiem, czego chcę.
Wtedy to Łucja poprosiła o uleczenie pewnego chorego.
MATKA BOŻA: Jeżeli nawróci się, wyzdrowieje w ciągu roku.
Łucja: Chciałabym prosić, aby nas Pani zabrała do nieba.
MATKA BOŻA: Tak, Hiacyntę i Franciszka zabiorę niedługo. Ty jednak zostaniesz tu przez jakiś czas. Jezus chce posłużyć się tobą, aby ludzie Mnie lepiej poznali i pokochali. Chce On ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Tym, którzy je przyjmą, obiecuję zbawienie. Dusze te będą tak drogie Bogu, jak kwiaty, którymi ozdabiam Jego tron.
Łucja: Czy zostanę tu sama?
MATKA BOŻA: Nie, córko. Czy bardzo cierpisz? Nie trać odwagi, nie opuszczę cię nigdy. Moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która zaprowadzi cię do Boga.
W chwili, gdy wypowiadała te ostatnie słowa – opowiada siostra Łucja – rozchyliła swe dłonie i po raz drugi przekazała nam odblask tego niezmiernego światła.
Kiedy wizja ta znikła, Pani, cały czas otulona światłem, które z Niej emanowało, uniosła się lekko, bez najmniejszego wysiłku, ponad zielony dąb w kierunku wschodnim i całkiem znikła. Kilka osób, które znajdowały się najbliżej, spostrzegło, iż liście znajdujące się na wierzchołku krzaka ugięły się w tym samym kierunku, jakby szarpnięte ubraniem Najświętszej Panienki. Krzak pozostał później jeszcze przez kilka godzin ugięty w ten sam sposób, zanim powrócił do swej naturalnej pozycji.
13 czerwca o godz. 18.00 w naszej parafii odprawione
zostało II Nabożeństwo Fatimskiej
"Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym..." Dz 2,1-11
W pięćdziesiąt dni po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wierni obchodzą Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość tą nazywamy czasem potocznie Zielonymi Świątkami, ale nazwa ta nie ma genezy dogmatycznej, lecz wywodzi się z obrzędów ludowych, związanych z urodzajami na roli.
W tym dniu wspominamy pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów i Maryję, które dokonało się w wieczerniku. Zesłanie Ducha św. uważa się za początek Kościoła - początek powszechnej misji ewangelizacji.
Jest to niejako dopełnienie objawiania się Boga ludziom: Bóg Ojciec przebywa wraz z Izraelem w Starym Testamencie, Syn: Jezus Chrystus narodził się, umarł i zmartwychwstał, zaś Duch Święty zstąpił na Apostołów; Kościół pierwotny już w Nowym Testamencie; po wniebowstąpieniu Chrystusa.
W sobotę 4 czerwca, grupa młodzieży, po odpowiednim przygotowaniu, przyjęła Sakrament Bierzmowania z rąk Biskupa Józefa Wróbla SCJ.
Młodzież, wypowiedziała swoją gotowość świadczenia o Chrystusie i Jego nauce w dzisiejszym świecie. Już nie rodzice, ani chrzestni, ale młodzi ludzie, powiedzieli własne „tak” prawdom i zasadom naszej religii.
Było to ogromne przeżycie dla nich samych i dla całej Wspólnoty Parafialnej Dobrego Pasterza. Łaska Ducha Świętego umocniła tych młodych ludzi w bardziej świadomym wyznawaniu wiary.
Niech to wydarzenie stanie się okazją do szczególnej modlitwy całej Wspólnoty Parafialnej w intencji młodzieży, która przyjęła Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.
"Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba." (Dz 1,11)
Wniebowstąpienie Jezusa zamyka czas Jego obecności w ludzkim ciele na ziemi. Nie śmierć jest odejściem Jezusa z tego świata, ale właśnie wniebowstąpienie. Tak cicho i ubogo jak przyszedł na ten świat, tak też, niemal niepostrzeżenie, z niego odchodzi. Nie dokonał żadnej rewolucji, nie wyzwolił Izraela z niewoli rzymskiej. Rozpoczął jedynie dzieło przemiany i proces wyzwalania człowieka ze zła.
To zadanie mają kontynuować Jego uczniowie. To oni słyszą w chwili rozstania wezwanie do czekającej ich misji: Będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi. Jest to zadanie w równej mierze wielkie, jak i odpowiedzialne: Kto może pojąć, niech pojmuje.
W swoim narodzeniu Chrystus wniósł w ludzki świat Boże życie. O tym co Boże pouczał, a naukę tę potwierdzał znakami i cudami. A czynił to jak Ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Za tę naukę zapłacił życiem. Teraz, w chwili wniebowstąpienia wraca do Ojca, niosąc ze sobą swoich braci, tych którzy w Niego uwierzyli. Ten, kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.
Dzisiaj nasze spojrzenie z tej biednej, umęczonej ziemi powinno podążyć za Chrystusem, nie po to jednak, aby o trudach ziemskiej wędrówki zapomnieć, lecz by pełniej uświadomić sobie, że trzeba na niej tak żyć, by kiedyś móc się spotkać z Jezusem w niebie. Przecież nie zostawił nas sierotami. Zostawił nam swego Ducha, który w Kościele przypomina nam i poucza, jak żyć, by spotkać się kiedyś z powracającym Jezusem, który do nieba wstąpił, aby tam przygotować nam miejsce.
W sobotę, 28 maja podczas Mszy Świętej o godz. 11.00 odbyła się w naszej parafii Rocznica I Komunii Świętej. Mszę Świętą w intencji tych dzieci i ich rodziców sprawował ks. proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ. Kazanie wygłosił ks. Adam Pawlak SCJ.
Dzieciom z klas IV życzymy, aby w swoim życiu nigdy nie zapominały o Panu Jezusie.
Chcemy również modlić się, aby dbały o jak najlepszą relację z Bogiem poprzez codzienną modlitwę, regularną katechezę, a nade wszystko przez jak najczęstsze przyjmowanie Komunii Świętej w niedziele i w Pierwsze Piątki Miesiąca.
Palina Jaricot założycielka Żywego Różańca i Papieskich Dzieł Rozkrzewiania Wiary – ogłoszona błogosławioną
Uroczystość beatyfikacyjna Pauliny Jaricot odbyła się w Lyonie 22 maja 2022 r. Tego dnia w Naszej Parafii odbyło się wspólne dziękczynienie za ogłoszenie Pauliny Jaricot błogosławioną. O godz. 16.30 był wspólny różaniec a o godz. 17.00 Msza Św. dziękczynna.
Paulina Jaricot urodziła się 22 lipca 1799 r. w Lyonie we Francji, jako córka bogatego przemysłowca. W rodzinie otrzymała staranne wychowanie religijne. W wieku 17 lat dooknuje się w niej przemiana duchowa. Podjęła prosty sposób życia i zapragnęła służyć Bogu. Złożyła prywatny ślub czystości. Zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, rozdając im jałmużnę. Gorąco kochała Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie i z gronem dziewcząt w swoim wieku założyła Stowarzyszenie Wynagrodzicielek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Codziennie adorowały one Jezusa Eucharystycznego.
Z korespondencji ze swoim bratem, uczącym się w seminarium duchownym w Paryżu, i z listów misjonarzy Paulina dowiedziała się o niezwykle trudnej sytuacji finansowej na misjach i dzieciach w Chinach, które umierały z głodu. Myśl ta nie dawała jej spokoju. Zaczęła więc szukać pomocy. Utworzyła koła, w które chętnie zaangażowały się robotnice zakładu przemysłowego, odkładając drobne sumy z tygodniowych zarobków. Z dziesiątek kół wyłaniały się nowe koła i rosły w setki, tworząc fundusz na działalność misyjną Kościoła i rozkrzewiając wiarę.
Kiedy Paulina miała 23 lata, jej Dzieło, już w pełnym rozkwicie, przeszło pod zarząd Specjalnej Rady i wówczas podjęła inną, duchową formę wspierania Dzieła. Otoczyła je modlitwą różańcową. W ten sposób powstał Żywy Różaniec. Róże Różańcowe istnieją w parafiach na całym świecie do dziś, obejmując modlitwą miesięczne intencje misyjne i ewangelizacyjne, które papież wyznacza na każdy rok.
Paulina Jaricot zmarła w 1862 r.
Dzieło Żywego Różańca rozpoczęło się od niewielkiej grupy osób, które chciały wspierać modlitwą misjonarzy. Z czasem rozrosło się jednak na cały świat, co jest swoistym cudem rozmnożenia. Kiedy działamy w pojedynkę, wydaje się, że niewiele możemy dokonać. Kiedy połączymy swoje siły, nasze działania nabierają wielkiego znaczenia – mówi metropolita Lyonu. Podkreśla on zarazem, że u Pauliny Jaricot najważniejszy był silny fundament duchowy, na którym budowała swoje życie i dzieło.
W naszej parafii Żywy Różańca powstał w 1980 roku. Obecnie liczy 17 Róż. Zapraszamy wszystkich chcących włączyć się w to wielkie dzieło modlitewne, bo jak powiedział bł. Kad. S. Wyszyński „Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich. Nie wolno się zatrzymać na żadnej tajemnicy, trzeba iść dalej. Bo pełnia życia jest u szczytu”
W piątek, 20 maja, w naszej Parafii , na Mszy Świętej o godz. 18.00 miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Tegoroczny sercański neoprezbiter - ks. Władysław Czujko SCJ, który odbywał w naszej parafii w okresie Wielkiego Postu praktykę pastoralną - wraz z rocznikowym współbratem, ks. Wojciechem Olszewskim SCJ odprawił Mszę Świętą Prymicyjną.
Cieszymy się, że przybyli do nas z Mszą Świętą Prymicyjną, tym bardziej, że z tą Mszą Świętą związane są szczególne łaski, jakie spływają od Boga na jej uczestników przez ręce nowego księdza.
Neoprezbiterom życzymy potrzebnych łask i sił w posłudze kapłańskiej i duszpasterskiej.
W sobotę 14 maja w naszej Parafii miała miejsce uroczystość pierwszej Komunii św. na Mszach św. o godz. 10.00 i 12.00., którym przewodniczył ks. Proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ.
Po raz pierwszy Pana Jezusa do swojego serca przyjęło w tym roku 76. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 34 i Szkoły Podstawowej nr 45. Na Mszy św. oprócz Rodziców, rodzin oraz bliskich obecni byli także Wychowawcy i Dyrektorzy obydwu szkół podstawowych.
Dzieciom pierwszokomunijnym życzymy dużo radości i wierności
Chrystusowi pozostającemu z nami pod postacią Chleba.
Objawienia NMP w Fatimie
W chwili objawień Najświętszej Maryi Panny, Łucja de Jesus, Franciszek i Hiacynta Marto mieli po dziesięć, dziewięć i siedem lat. Cała trójka mieszkała w Aljustrel, w miejscu należącym do parafii fatimskiej. Objawienia miały miejsce na małym skrawku ziemi należącym do rodziców Łucji, nazywanym Cova da Iria, i znajdującym się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii. Matka Boża ukazała się im na krzewie zwanym ilex, będącym karłowatą odmianą dębu, mierzącym nieco ponad metr wysokości.
Franciszek widział Maryję, lecz Jej nie słyszał. Hiacynta Ją widziała i słyszała. Łucja natomiast widziała, słyszała i rozmawiała z Nią. Objawienia miały miejsce około południa.
I objawienie: 13 maja 1917r.
W momencie, gdy uwaga trójki wizjonerów została przyciągnięta przez podwójny blask, podobny do błyskawic, bawili się w Cova da Iria. Później zobaczyli oni Matkę Boską na zielonym dębie. Była to, zgodnie z opisem siostry Łucji, Pani ubrana na biało, bardziej błyszcząca niż słońce, promieniejąca światłem czystszym i intensywniejszym od kryształowego pucharu z wodą, prześwietlonego promieniami słonecznymi. Jej nieopisanie piękna twarz nie była ani smutna, ani radosna, lecz poważna i malował się na niej wyraz łagodnego napomnienia. Miała dłonie złączone jakby w geście modlitwy, które opierały się na piersiach i które były zwrócone ku górze. Z jej prawej dłoni opadał różaniec. Jej szaty wydawały się całe utkane ze światła. Jej tunika była biała, tak jak i płaszcz ze złotym rąbkiem, który okrywał głowę Maryi, opadając aż do jej stóp. Wizjonerzy byli tak blisko Matki Bożej – w odległości około półtora metra – że znajdowali się w poświacie, która Ją otaczała lub którą roztaczała wokół.
Rozmowa ich potoczyła się następująco:
MATKA BOŻA: Nie bójcie się, nie zrobię wam nic złego.
Łucja: Skąd Pani jest?
MATKA BOŻA: Jestem z nieba (i wzniosła rękę wskazując na niebo).
Łucja: A czego Pani ode mnie chce?
MATKA BOŻA: Przyszłam was prosić, abyście przychodzili tu przez sześć kolejnych miesięcy, trzynastego dnia, o tej samej godzinie. Potem powiem wam, kim jestem i czego chcę. Następnie powrócę tu jeszcze siódmy raz.
Łucja: A ja też pójdę do nieba?
MATKA BOŻA: Tak, pójdziesz.
Łucja: A Hiacynta?
MATKA BOŻA: Także.
Łucja: A Franciszek?
MATKA BOŻA: Również, ale musi jeszcze odmówić wiele różańców.
Łucja: Czy Maria das Neves jest już w niebie?
MATKA BOŻA: Tak, jest.
Łucja: A Amelia?
MATKA BOŻA: Będzie w czyśćcu do końca świata.
Czy chcecie ofiarować się Bogu, aby znosić wszystkie cierpienia, które On zechce na was zesłać, jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi jest obrażany, oraz jako wyproszenie nawrócenia grzeszników?
Łucja: Tak, chcemy.
MATKA BOŻA: A więc będziecie musieli wiele wycierpieć. Ale łaska Boża będzie waszą pociechą.
Wymawiając te ostatnie słowa, rozchyliła po raz pierwszy dłonie przekazując nam światło – bardzo intensywne, jakby odblask wychodzący z Jej dłoni, które przenikając przez nasze piersi do najgłębszych zakątków duszy, spowodowało, że widzieliśmy siebie w Bogu, który był tym światłem, wyraźniej niż w najlepszym z luster. Wtedy pod wpływem jakiegoś wewnętrznego impulsu również nam przekazanego, padliśmy na kolana i powtarzaliśmy z głębi duszy: O Przenajświętsza Trójco, uwielbiam Cię! Boże mój, Boże mój, kocham Cię w Przenajświętszym Sakramencie! W chwilę później Matka Boża dodała: – Odmawiajcie różaniec codziennie, abyście uprosili pokój dla świata i koniec wojny. Następnie zaczęła się spokojnie unosić w kierunku wschodnim, aż zniknęła w nieskończonej dali. Światło, które Ją otaczało, jak gdyby torowało Jej drogę w gęstwinie gwiazd.
13 maja o godz. 18.00 w naszej parafii odprawione
zostało I Nabożeństwo Fatimskiej
W niedzielę, 8 maja nasza wspólnota parafialna pw. Dobrego Pasterza przeżywa dzień Odpustu Parafialnego.
O godz. 12.30 została odprawiona Uroczysta Suma Odpustowa, której przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. Robert Galla SCJ – przełożony wspólnoty Księży Sercanów z Pliszczyna.
Migawki filmowe z Odpustu Parafialnego
3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.
Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920r.
Nawiązuje ono do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia Królestwa Polskiego opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Święto to wyraża wiarę Narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Matki Bożej.
W czasie uroczystości, które miały miejsce we Lwowie 1 kwietnia 1656 przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej król ogłosił Matkę Bożą patronką Królestwa Polskiego. Odśpiewano litanię do Najświętszej Panny, a nuncjusz apostolski dodał wezwanie: "Królowo Korony Polskiej, módl się za nami", które zgromadzeni biskupi i senatorowie trzykrotnie powtórzyli. Król przyrzekł szerzyć Jej cześć, ślubował wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić sprawiedliwość społeczną.
Papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania "Królowo Polski" na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski.
Po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza.
Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 roku, choć Maryję jako Królową Polski czczono o wiele wcześniej, czego przykładem jest "Bogurodzica" - najstarsza polska pieśń religijna, która pełniła często rolę hymnu narodowego. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości.
Msze św. w naszym kościele jak w każdą niedzielę.
Maj - dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku - to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. Szczególnie w Polsce gromadzimy się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych. Pierwsze nabożeństwa majowe zaczęto odprawiać w Polsce w połowie XIX wieku w Płocku, Toruniu, Nowym Sączu i Krakowie, a od 1852 r. - uroczyście w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po 30 latach stało się ono bardzo popularne i znane w całym kraju.
Rodowód tych nabożeństw jest jednak znacznie wcześniejszy niż się powszechnie uważa. Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane już na Wschodzie w V wieku. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie.
Dopiero na przełomie XIII i XIV w. powstała myśl, aby ten miesiąc poświęcić Maryi. Pierwszym, który rzucił tę myśl, był król hiszpański Alfons X (+ 1284). Władca ów zapraszał do udziału w nabożeństwach majowych, sam często brał w nich udział i swoim poddanym zalecał gromadzenie się w porze wieczornej na modlitwy wokół figur Matki Bożej.
Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Litania Loretańska powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę "Loretańska" otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana.
Zapraszamy na nabożeństwa majowe odprawiane codziennie o godz. 17.30.
W niedziele nabożeństwo o godz. 18.00.
27 kwietnia na spotkaniu Małych Misjonarzy gościliśmy Siostrę Martę i Siostrę Karolinę ze Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi.
Były trudne pytania i ciekawe odpowiedzi…
Więcej o Siostrach na stronie: http://opoka.org.pl
Zapraszamy dzieci i młodzież, w każdą środę, na godzinę 16:00 do salki nr 5.
W II Niedziele Wielkanocną Niedzielę Miłosierdzia Bożego młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania odnowiła przyrzeczenia chrzcielne.
O godz. 19.00 ks. Proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ przewodniczył Mszy Świętej, w czasie której kandydaci osobiście odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Każdy wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa – „Jezus jest moim przyjacielem, Jemu przyrzekam wierność”.
Niegdyś to rodzice prosili o chrzest dla nich. Dziś oni sami wyznali swoją wiarę. Ten wybór Chrystusa jest fundamentem, na którym wznosić będą swoje dojrzałe chrześcijańskie życie.
„Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością,
obudziłam się i spostrzegłam,
że życie jest służbą na rzecz innych.
Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością.”
Matka Teresa z Kalkuty
W Święto Miłosierdzia Bożego o godzinie 9.30 została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji członków Zespołu Caritas z naszej parafii. Oprawę liturgiczną przygotowali członkowie tej organizacji.
Ksiądz Proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ podziękował członkom za zaangażowanie w pomoc potrzebującym a także tym, którzy aktywnie tę pomoc wspierają.
Przy Parafii „Dobrego Pasterza” Zespół Caritas powstał w dniu 13 marca 2004 roku. Celem jego istnienia jest organizowanie pomocy doraźnej i długofalowej osobom potrzebującym, a pomoc ta powinna obejmować tych, którzy znajdują się w trudnym położeniu materialnym, zdrowotnym lub duchowym. Dotyczy to głównie rodzin wielodzietnych i niepełnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, jak również ludzi starszych, samotnych, niepełnosprawnych itp.
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby służyć pomocą drugiemu człowiekowi do zasilenia szeregów Parafialnego Zespołu Caritas.
Pan Jezus wyznaczył dzień święta Miłosierdzia Bożego i z tym świętem łączy wielkie łaski i obietnice.
W Dzienniczku pokornej służebnicy Bożej, świętej Siostry Faustyny Kowalskiej wyjaśnia, że Święto Miłosierdzia Bożego ma być obchodzone na całym świecie w pierwszą niedziele po Wielkanocy i, że kto w tym dniu przystąpi do spowiedzi świętej i komunii dostąpi darowania wszystkich grzechów nawet tych najcięższych.
AKT ZAWIERZENIA ŚWIATA MIŁOSIERDZIU BOŻEMU
JAN PAWEŁ II, Kraków - Łagiewniki, 17.08.2002 r.
Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata!
20 kwietnia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Małych Misjonarzy.
Było o tym kim jest misjonarz i co robi oraz o tym, jak my możemy być misjonarzami.
Za tydzień nasz zaproszony Gość ks. Antoni opowie nam o pracy na misjach w Kamerunie, Kongu, Francji i Belgii.
„O dniu radosny pełen chwał
Dziś Jezus Chrystus z Grobu wstał
Nam zmartwychwstania przykład dal.
Alleluja !
Cieszymy się bo tak chce Pan
Za winy nasze okup dan
Skończony już niewoli stan.
Alleluja !
W ten święty łask i chwały dzień
Niech płynie zew radosnych pień
Iż serca ujrzą chwały cień.
Alleluja !
Jezus Chrystus Odkupiciel, który pokonał śmierć, piekło i szatana udzielając nam swojej radości i pokoju niech udzieli także wewnętrznej siły do przezwyciężania w sobie starego człowieka. Niech blask poranka dnia zmartwychwstania rozświetli drogi naszego życia i poprowadzi nas ku Temu, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Wszystkim parafianom i gościom życzymy głębokiego przeżycia
tajemnicy męki śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Błogosławionych i pełnych Bożego pokoju Świąt Wielkanocnych
życzą Księża Sercanie.
Wigilia Paschalna rozpoczęła się o godz. 20.00 pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Kazimierza Lewandowskiego SCJ, który wraz z kapłanami i służbą liturgiczną udał się na plac kościelny, gdzie miał miejsce obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału. Po wejściu do kościoła i zapaleniu świec przyniesionych przez wiernych i oświetleniu kościoła zostało uroczyście odśpiewane orędzie wielkanocne „Exsultet”.
W liturgii Słowa Bożego Kościół proponuje nam obfitszy zestaw czytań. Słuchając ich rozważamy wielkie dzieła, jakie Pan Bóg dokonał od początku świata dla człowieka i pragniemy poprzez ufną odpowiedź dać wyraz naszej wiary w słowa i obietnice Boże.
Następnie została poświęcona woda chrzcielna i odnowione przyrzeczenia chrztu świętego, po których nastąpiła najważniejsza część całego Triduum Paschalnego - Liturgia Eucharystyczna.
Na zakończenie Wigilii Paschalnej ogłosiliśmy uroczyście Zmartwychwstanie Chrystusa w procesji rezurekcyjnej.
Nabożeństwo wielkopiątkowe, pod przewodnictwem Księdza Adama Pawlaka SCJ, rozpoczęło się o godz. 18.00 liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Następnie wyjątkowo uroczysta modlitwa powszechna, w której staramy się nie zapomnieć o nikim, bo wszystkich obmyła Krew Chrystusa przelana na krzyżu. W tym szczególnym czasie modliliśmy się za całą ludzkość, która cierpi w wyniku szerzącej się epidemii, za wszystkich bezradnych i zagubionych, za chorych i za tych, którzy ofiarnie niosą im pomoc oraz za zmarłych.
Punktem szczytowym całej liturgii była adoracja Krzyża, podczas której Ksiądz przewodniczący liturgii oddał cześć Krzyżowi przez pocałunek, pozostali Księża i wierni przechodzili procesjonalnie przed Krzyżem i oddawali mu cześć przez przyklęknięcie lub skłon. Następnie odbyły się obrzędy Komunii św.
Zgodnie ze zwyczajem na zakończenie, eucharystyczne Ciało Chrystusa, a tym samym naszego wyzwolenia z niewoli grzechu i śmierci, zostało uroczyście przeniesione do adoracji do tzw. Grobu Pańskiego.
Zgromadzeni na liturgii wielkopiątkowej Parafianie po zakończonych ceremoniach odśpiewali Gorzkie Żale i adorowali Pana Jezusa do godz. 22.00.
Święte Triduum Paschalne, które rozpoczynamy uroczystą Mszą Wieczerzy Pańskiej, uobecnia największe misteria związane z naszym zbawieniem - mękę, śmierć i chwalebne zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Wielki Czwartek to dzień kapłaństwa i Eucharystii. Sakramenty te wzywają nas do pochylenia się nad tajemnicą obecności Boga wśród ludzi. Jeszcze przed dramatem Wielkiego Piątku, Jezus gromadzi swoich uczniów przy wspólnym stole, umywa im nogi, daje swoje Ciało i Krew. Wydarzenia te uświadamiają nam, że wszystkie działania Boga w odniesieniu do człowieka są zawsze wyrazem Jego niezwykłej troski i miłości.
Na początku Mszy Świętej przedstawiciele Rady Duszpasterskiej w imieniu wszystkich parafian złożyli wszystkim obecnym kapłanom życzenia o okazji Dnia Kapłana. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Krzysztof Paluch SCJ.
„Pan powiedział pójdź za mną
A Tyś odpowiedział - Tak
Pan powiedział paś owieczki moje
A Tyś powiedział - Tak
Pan powiedział nieś ze mną Krzyż
A Tyś powiedział - Tak
To Twoja droga
Droga niesienia Dobrej Nowiny
Tym, co Jej nie znają
To jest Twoja Droga
Droga Prawdy i Miłości
Więc idź nadal tą Drogą
Nie zatrzymuj się, – choć czasami jest ciężko.
Choć czasami droga usłana jest cierniami.”
Czcigodny Księże Proboszczu, Księża pracujący i mieszkający w naszej Parafii.
W tym szczególnym i ważnym dniu ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, stając w obliczu Wielkiej Tajemnicy Waszego wyboru i powołania przez Jezusa Chrystusa – Najwyższego i Wiecznego Kapłana, pragniemy podziękować Panu Bogu za dar Waszej obecności w naszej parafii, a Was, Drodzy Księża, zapewnić o naszej modlitwie za Waszą codzienną posługę oraz dar bycia z nami.
Parafianie
"Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej, osiąga swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami Zmartwychwstania Pańskiego" - czytamy w kalendarzu liturgicznym. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota stanowią trzy etapy jednego wydarzenia zbawczego, którym jest Pascha, czyli przejście Jezusa Chrystusa przez mękę i śmierć do nowego życia w zmartwychwstaniu. To Misterium Paschalne Chrystusa jest źródłem życia nadprzyrodzonego dla tych, którzy przez wiarę i chrzest zostali w Nim zanurzeni.
WIELKI CZWARTEK
Pamiątka Ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.
7.00 - Liturgia Godzin „Ciemna Jutrznia”.
8.00 - 13.00, 15.00 - 17.45, 20.00 - 22.00 - Sakrament pokuty i pojednania.
18.00 - Msza Święta Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji "ciemnicy".
21.00 - Godzina Święta dla wszystkich.
22.00 - Godzina Święta dla Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ.
Czuwanie w kaplicy będzie trwało do godz. 23.00
WIELKI PIĄTEK
Pamiątka Męki i Śmierci Chrystusa.
Liturgia tego dnia zaprasza do rozważania Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa i adoracji Krzyża.
Adoracja Jezusa w kaplicy adoracji rozpocznie się od godz. 7.00.
W tym dniu obowiązuje post ścisły co do jakości (od potraw mięsnych)
i co do ilości (jeden posiłek do syta i dwa lekkie).
7.00 - Liturgia Godzin „Ciemna Jutrznia”.
8.00 - 13.00, 15.00 - 17.45, 20.00 - 22.00 - Sakrament pokuty i pojednania.
11.00 - Droga Krzyżowa dla dzieci.
15.00 - Rozpoczęcie Nowenny do Bożego Miłosierdzia.
17.15 - Droga Krzyżowa dla wszystkich
18.00 - Liturgia Męki Pańskiej, przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i śpiew Gorzkich Żali. Ofiary składane przy Krzyżu są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.
Adoracja Pana Jezusa w Grobie do godziny 23,00
Zachęcamy i zapraszamy do adoracji Pana Jezusa w grobie:
WIELKA SOBOTA
Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego
Zgodnie z tradycją w tym dniu zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
7.00 - Liturgia Godzin „Ciemna Jutrznia”.
8.00 do 14.30 - Błogosławieństwo pokarmów (co pół godziny).
8.00 - 16.00 - Sakrament pokuty i pojednania.
15.00 - Nowenna do Bożego Miłosierdzia.
20.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną.
– prosimy o przyniesienie ze sobą świec z zabezpieczeniem na kapiący wosk, które będą zapalone od Paschału w czasie wejścia do świątyni, później w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i w czasie procesji rezurekcyjnej oraz naczynie na wodę święconą.
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
Msze św. o godz. 7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 17.00 i 19.00.
15.00 – Nowenna do Bożego Miłosierdzia.
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
Msze św. o godz. 7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 17.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 19.00.
15.00 – Nowenna do Bożego Miłosierdzia.
Wielki Tydzień rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej, która łączy zapowiedź królewskiego triumfu Chrystusa i orędzie Męki. W liturgii tego dnia i w katechezach Kościół ukazuje związek między tymi dwoma aspektami paschalnego misterium.
Liturgia Niedzieli Palmowej wprowadza nas w przeżycie Wielkiego Tygodnia, w którym Kościół sprawuje zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa w ostatnich dniach Jego życia, poczynając od Jego mesjańskiego wjazdu do Jerozolimy.
Od najdawniejszych czasów upamiętnienie wjazdu Pana do Jeruzalem obywa się przez uroczystą procesję. Chrześcijanie obchodzą to wydarzenie, naśladując aklamację i gesty żydowskich dzieci, które wyszły na spotkanie Pana i śpiewały „nabożne” Hosanna.
Pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy obchodzono już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W IV wieku procesja znana była już w Jerozolimie, gdzie odbywano ją śladami Jezusa z Betanii, przez Górę Oliwną do miasta męki i śmierci Zbawiciela. W czasie tej procesji biskup, jak niegdyś Chrystus, jechał na oślęciu w otoczeniu wiernych trzymających gałązki palm i śpiewających odpowiednie pieśni.
Palmy przechowywane w domu, najczęściej umieszczone przy wiszących krzyżach na ścianie, przypominają wiernym o zwycięstwie Chrystusa, które uczcili biorąc udział w procesji.
Przed Mszą św. o godz. 11.00 wierni wypełnili plac przykościelny, gdzie rozpoczęła się liturgia od poświęcenia palm, odczytania Ewangelii i procesji do kościoła.
Niech te palmy, które mamy w domach przypominają nam, że rozpoczynamy najważniejszy czas dla nas wierzących. Trwajmy ufnie przy Chrystusie naszym Panu i Królu.
„Spojrzenie w oczy Ojca”, pod takim tytułem odbyły się dwa wyjazdowe spotkania dla kandydatów do sakramentu bierzmowania.
26 marca zostali przyjęci w Pliszczynie u Księży Sercanów. Natomiast spotkanie 9 kwietnia odbyło się w Domu Caritas w Dąbrowicy.
Uczestnicy brali udział w grze terenowej, rozważali Słowo Boże o Miłosiernym Ojcu oraz mieli czas na Adorację i Spowiedź.
Po przerwie obiadowej mogli wspólnie uczestniczyć we Mszy Świętej. Młodzież wraz z opiekunami doświadczyła bliskiej obecności Boga poprzez wspólnotę żywego Kościoła. Mamy nadzieję, że to wydarzenie zbliży ich do bardziej świadomego i odważnego wyznawania wiary.
Zapraszamy do galerii:
W dniach 28 – 30 marca w naszej parafii odbyły się Rekolekcje Wielkopostne
dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 34 oraz nr 45 i Liceum nr 14,
które prowadził ks. Piotr Chmielecki SCJ.
Natomiast w dniach 3 - 6 kwietnia w naszej parafii odbyły się Parafialne Rekolekcje Wielkopostne.
Prowadził je ks. Radosław Warenda SCJ, sercanin z domu rekolekcyjnego z Kluczborka.
Serdecznie dziękujemy Księżom za wygłoszone do nas Słowo Boże.
Retransmisja Rekolekcji Wielkopostnych - pierwszy dzień
Retransmisja Rekolekcji Wielkopostnych - drugi dzień
W niedziele 27 marca na Mszy św. o godz. 19:00, ks. Proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ pobłogosławił krzyże, które wcześniej rodzice wręczyli swoim dzieciom - kandydatom do bierzmowania. Noszony krzyż jest wyznaniem naszej wiary oraz świadectwem Bożej miłości.
Niech nasza młodzież z dumą i odwagą przyznaje się do Chrystusa, który dla nas umarł i zmartwychwstał.
Ojciec Święty Franciszek w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2022 r., podczas celebracji pokutnej o godz. 17.00 w Bazylice św. Piotra dokonał Akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. W tym samym czasie tego aktu w Fatimie dokonał Kardynał Konrad Krajewski, jako wysłannik Ojca Świętego.
Teraz, przyjmując także liczne prośby Ludu Bożego, pragnę w szczególny sposób powierzyć Matce Bożej Narody będące w konflikcie. […]dokonać uroczystego Aktu Poświęcenia ludzkości, a szczególnie Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi. […]Ma to być gest Kościoła powszechnego, który w tej dramatycznej chwili zanosi do Boga, za pośrednictwem Jego i naszej Matki, krzyk bólu tych, którzy cierpią i błagają o położenie kresu przemocy, oraz powierza przyszłość ludzkości Królowej Pokoju.
Papież Franciszek
W łączności z Ojcem Świętym we wszystkich krajach i diecezjach świata został dokonany ten sam akt. W Polsce nastąpiło to we wszystkich kościołach o godz. 17.00. Ponadto odprawione zostały Msze św. w intencji pokoju na Ukrainie oraz nawrócenia Rosji. W naszym kościele wspólną modlitwę rozpoczęliśmy po drodze krzyżowej dla dzieci.
Retransmisja Aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.
Duchowa Adopcja
W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca obchodzić będziemy po raz kolejny Dzień Świętości Życia. Ten dzień uświadamia nam na nowo prawdę o godności życia każdego człowieka od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Nam, ludziom wierzącym, przypomina również o odpowiedzialności za życie.
Jedną z form obrony życia jest Duchowa Adopcja dziecka poczętego. Ma ona swe źródło w objawieniach w Fatimie. Osoby podejmujące orędzie fatimskie, jako drogę jego realizacji przyjęły również zobowiązanie ratowania życia nienarodzonych w ramach duchowej adopcji.
Czym jest Duchowa Adopcja?
Jest to otoczenie modlitewną opieką jednego dziecka, którego życie jest zagrożone w łonie matki, a także modlitwa w intencji rodziców, aby przyjęli poczęte dziecko z miłością i dobrze wychowali.
Żeby podjąć dzieło Duchowej Adopcji trzeba spełnić trzy warunki:
Duchową adopcję może podjąć każdy. Dzieci podejmują ją pod opieką rodziców. Przyrzeczenie adopcji można złożyć uroczyście w kościele w obecności kapłana lub prywatnie w domu. Tą drugą formę podejmują głównie osoby chore, niepełnosprawne i w starszym wieku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w folderach, które znajdują się obok gazet pod chórem. Są tam też specjalne blankiety dla osób, które pragną włączyć się w to piękne dzieło.
Duchowa Adopcja czyni nas duchowymi rodzicami dziecka, którego imię zna tylko Bóg. Dzieło to było bliskie św. Janowi Pawłowi II, który udzielił mu specjalnego błogosławieństwa.
Zachęcamy was, drodzy parafianie, do zaangażowania się w Duchową Adopcję dziecka. Obrońcy życia mogą zawsze liczyć na szczególną łaskę Pana Boga.
Więcej informacji o Duchowej Adopcji można uzyskać na stronach Fundacji Małych Stópek i Ruchu Krzewienia Duchowej Adopcji.
W czasie Mszy św. o 18.00 odbył się obrzęd podjęcia Duchowej Adopcji.
Kalendarium:
23 marca – próba ceremonii - godz.19.00;
27 marca – celebracja z przekazaniem krzyża - godz. 19.00;
20 kwietnia – próba ceremonii - godz. 19.00;
24 kwietnia – celebracja odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych - godz. 19.00;
15 maja – celebracja Słowa Bożego (bez próby) - godz. 19.00;
Rekolekcje: 26 marca w Pliszczynie (dom Księży Sercanów) lub 9 kwietnia w Dąbrowicy (Dom Spotkań) . Godz. 9.00 – 17.00. Koszt 40 zł.
Udział w drodze krzyżowej 25 marca o godz. 20.00.
Dostarczenie dokumentów (metryka chrztu, zgoda z parafii zamieszkania, opinia katechety): do 13 kwietnia.
Egzamin dla osób z zaległościami: 29 kwietnia - materiały do pobrania.
Spotkania dla osób z zaległościami: czwartki godz. 19.00 (4 spotkania).
Sakrament pokuty i pojednania – 1 czerwca.
Sakrament bierzmowania: 4 czerwca, g. 10.00
W poniedziałek, 14 marca br. minęło 179 lat od urodzin Ojca Leona Jana Dehona. Ten dzień przeżywamy we wspólnotach sercańskich jako czas modlitwy o powołania. Szczególnie do tej modlitwy zaprosiliśmy Sercańską Wspólnotę Świeckich oraz Ruch Sercańskiej Młodzieży.
W czasie Mszy św. koncelebrowanej o godz. 18.00, której przewodniczył Ks. Bartłomiej Król SCJ modliliśmy się o beatyfikację Ojca Leona Jana Dehona.
Podczas Eucharystii miało miejsce ważne wydarzenie. Do Sercańskiej Wspólnoty Świeckich została przyjęta pani Janina. Swoje przyrzeczenie złożyła na ręce opiekuna wspólnoty Ks. Mieczysława Piwowarka SCJ.
Dzień wcześniej, na czuwaniu młodzieży sercańskiej, odbywającym się na Świętym Krzyżu, do wspólnoty Ruchu Sercańskiej Młodzieży zostali włączeni Alicja i Gracjan.
Akt przyrzeczenia oddali Wikariuszowi Prowincjalnemu Ks. Witoldowi Janusiowi SCJ.
13 marca, w przypadającą II Niedzielę Wielkiego Postu, zwaną „ad gentes” i przeżywaną pod hasłem: „Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego”, dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej stały się bardziej zaangażowanymi w dzieło modlitwy Kościoła. Medalik z wizerunkiem Maryi przypomina o wielkiej tajemnicy Jej uczestnictwa w misji odkupienia Kościoła. Podczas Mszy św. o godz. 11.00 ks. Adam Pawlak SCJ poświęcił medaliki, które dzieci będą odtąd nosić z radością.
W nocy z 12 na 13 marca uczestniczyliśmy w czuwaniu młodzieży sercańskiej na Świętym Krzyżu. Rozpoczęliśmy Drogą Krzyżową wiodącą w górę szlakiem Królewskim.
Następnie wysłuchaliśmy konferencji Ks. Franciszka Wielguta SCJ i Konrada Grzybowskiego (fundacja Ster na Miłość), tańcem i śpiewem modliliśmy się do Boga, kolejno był czas na spowiedź i adoracje, a całe czuwanie zakończyliśmy Mszą Świętą.
Nie zabrakło również w naszym gronie wolontariuszy, którzy dbali o porządek i wiele innych spraw.
Na czuwaniu, do wspólnoty Ruchu Sercańskiej Młodzieży dołączyli Ala i Gracjan, którzy swój „Akt ofiarowania” odczytali przed Wikariuszem Prowincjalnym Ks. Witoldem Janusiem SCJ.
Więcej o czuwaniu na Sercańskie dni młodych i w artykule na stronie:
http://sercanskie.pl/strony/w-nim-nasze-zycie-2
Po kilkuletniej przerwie ministranci i lektorzy z parafii sercańskich rozegrali Turniej Tenisa Stołowego o puchar Księdza Prowincjała Zgromadzenia Księży Sercanów. Odbył się on w sobotę, 26 lutego 2022 r. w Stadnikach i zgromadził uczestników z Binczarowej, Florynki, Koszyc Małych, Krakowa, Lublina, Ostrowca Świętokrzyskiego, Pliszczyna, Sosnowca oraz z samych Stadnik. W sumie w turnieju wzięło udział 29 osób, które zostały wyłonione drogą eliminacji w poszczególnych parafiach.
Spotkanie rozpoczęło się o mszą świętą w kaplicy Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów o godz. 9, w czasie której wszyscy uczestnicy turnieju modlili się o pokój na Ukrainie oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Mszy św. przewodniczył ks. Marek Borzęcki SCJ, radny prowincjalny, a homilię wygłosił ks. Franciszek Wielgut SCJ, duszpasterz powołań. Po tej duchowej uczcie wszyscy ministranci i lektorzy zamienili szaty liturgiczne na stroje sportowe i przystąpili do rywalizacji o Puchar w trzech kategoriach wiekowych.
Rozgrywki zakończyły się dopiero po przerwie obiadowej i wyłoniły następujących zwycięzców:
Zwycięzcy otrzymali puchary oraz nagrody i upominki rzeczowe.
Te sportowe przeżycia były możliwe dzięki pomocy ze strony Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Stadnikach, w której murach odbywał się turniej. Serdeczne podziękowanie za udostępnienie sali gimnastycznej składamy na ręce pani dyrektor Bernadetty Kańskiej.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za dobrą sportową i ministrancką postawę.
@franciszek.scj
Za: www.sercanie.pl
Drogi księże Proboszczu
z okazji imienin pragniemy
złożyć bardzo serdeczne życzenia
obfitych Bożych łask
oraz samych radosnych chwil!
Niech Duch Święty
opromienia swym światłem
każdy dzień Twojej kapłańskiej posługi,
Jezus niech zawsze będzie
Twoim Przyjacielem,
a Maryja Matka kapłanów
niech przygarnia Cię do swego serca.
Parafianie
W piątek 4 marca, w czasie Mszy św. koncelebrowanej o godz. 18.00 modliliśmy się w intencji
Ks. Proboszcza Kazimierza Lewandowskiego SCJ z okazji jego imienin.
Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele Rady Duszpasterskiej i grup parafialnych
złożyli drogiemu Solenizantowi życzenia.
Wszyscy boleśnie przeżywamy wojnę na Ukrainie. Jesteśmy stale skierowani ku naszym braciom ze wschodu.
Na bieżąco otrzymujemy informacje, czego najbardziej potrzebują. Dlatego chcemy zorganizować pomoc dla tamtejszych rodzin.
Bardzo prosimy, aby osoby pragnące wspomóc naszych braci Ukraińców przygotowały w najbliższych dniach ok. 20 kilogramową paczkę żywnościową, zapakowaną w pudło tekturowe.
Niech znajdą się w niej:
Dołączmy do niej osobisty list zawierający słowa wsparcia i zapewnienia o naszej modlitwie. Tak przygotowane paczki trafią w całości do poszczególnych rodzin na Ukrainie. Najbliższy transport wyruszy już we wtorek 01.03.2022r. Przygotujmy te paczki tak, jak sami chcielibyśmy taką paczkę, w podobnych okolicznościach otrzymać.
Składamy serdeczne podziękowania za waszą otwartość, życzliwość i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Pamiętajmy o nieustannej modlitie za naszych braci i pokój na świecie.
Gotowe paczki prosimy dostarczać do siedzimy Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ul. Unii Lubelskiej 15. W razie potrzeby prosimy o kontakt z sekretariatem: tel. 81 532 95 71.
Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej
Środa Popielcowa, inaczej zwana Popielcem, to w kościele katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu, jest to dzień kończący karnawał na 46 dni przed niedzielą Wielkanocną. Jest to dzień pokutny, w którym obowiązuje ścisły post. W obrządku rzymskim w czasie mszy odprawianej w ten dzień kapłan posypuje wiernym głowę popiołem lub popiołem czyni znak krzyża mówiąc "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz".
Msze św. w naszej parafii o godz. 7.00; 9.00; 16.30; 18.00 i 20.00.
Popiół do posypywania głów tradycyjnie otrzymuje się przez spalenie palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedzielę Palmową. Zwyczaj posypywania głów pochodzi z VIII w. w XI wieku stał się on zwyczajem obowiązującym w kościele katolickim dzięki decyzji ówczesnego Papieża Urbana II.
W okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa:
1) Drogi krzyżowej w każdy piątek:
* dla dzieci o godz. 16.30
* dla starszych po Mszy św. o godz. 9.30, 12.30 i 17.30
* dla młodzieży o godz. 20.00
2) Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 18.00
Zapraszamy na te nabożeństwa nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci i młodzież.
Przypominamy, że za pobożne odprawienie drogi krzyżowej i Gorzkich żali można pod zwykłymi warunkami dostąpić odpustu zupełnego.
Każdego roku we wtorek, przed środą popielcową, Księża Sercanie przeżywają Dzień Wynagrodzenia Bogu za wszelkie grzechy popełnione przeciw Jego Miłości.
Dzień ten wprowadzony został już przez Założyciela Sercanów - Sługę Bożego O. Leona Jana Dehona. Ojciec Założyciel podjął i zinterpretował na nowo starożytną tradycję Kościoła, według której właśnie w czasie modlitwy w Ogrojcu Jezus Chrystus podejmuje ostateczną decyzję co do całkowitego ofiarowania się Ojcu (oblatio). Celebrując zatem tę tajemnicę, łączymy się z Chrystusem zanim jeszcze rozpoczniemy drogę pokuty w Wielkim Poście. Naśladując Chrystusa, który podejmuje decyzję na modlitwie, chcemy dokonać i my naszego wyboru w sposób wolny, bez zastrzeżeń i na modlitwie. W tym dniu wszystkie nasze akty ofiarowania znajdują swoje dopełnienie.
Z racji tego, że fundamentem sercańskiego charyzmatu jest duch miłości i wynagrodzenia - dzień ten jest wyjątkowy w Zgromadzeniu Księży Sercanów.
W tym dniu w czasie całodziennej adoracji jednoczymy się z Chrystusem, który ofiaruje się Ojcu w Ogrodzie Oliwnym, czynimy to w duchu miłości oraz wynagrodzenie za grzechy osobiste i świata.
Zbliża się Wielki Post. W tradycji Kościoła poprzedzany jest tzw. 40 godzinnym nabożeństwem eucharystycznym.
Nabożeństwo to będziemy przeżywać od tej niedzieli 27.02 do wtorku 1.03 włącznie wg poniższego harmonogramu.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do nawiedzenia i adoracji Jezusa Eucharystycznego, aby podziękować za przeżyty miniony czas oraz przeprosić za to, co może było zaprzeczeniem życia chrześcijańskiego.
Adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie nabożeństwa czterdziestogodzinnego
W niedzielę 27 lutego:
W poniedziałek 28 lutego:
We wtorek 1 marca:
Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!
Odpowiadając na zachętę Ojca świętego i apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – proszę wszystkich diecezjan o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie. Zachęcam, aby najbliższy tydzień stał się szczególnym czasem solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami.
Wspominajmy ich w Modlitwie powszechnej. Niech miejscowe grupy i wspólnoty podejmą modlitwę w parafiach. Proszę również, aby przez najbliższy tydzień na zakończenie każdej Mszy Świętej odśpiewane były suplikacje o odsunięcie widma wojny, która zawsze niesie śmierć i zniszczenie.
W tym trudnym dziejowym momencie okażmy solidarność i jedność. Zewnętrznym wyrazem naszego zaangażowania będzie podświetlenie przez cały tydzień Wieży Trynitarskiej w Lublinie barwami Ukrainy.
Na czas podjętej modlitwy z serca błogosławię.
Wasz biskup Stanisław
W czasie przygotowań przed przyjęciem sakramentów: Pierwszej Spowiedzi i Komunii Św. dzieci z klas trzecich otrzymują książeczkę z modlitwami. Dzięki niej łatwiej będzie im uczestniczyć w życiu religijnym.
W czasie Eucharystii o godz. 11.00 ks. Adam poświęcił modlitewniki. Dzieci obiecały, że nie będzie to kolejny niepotrzebny gadżet, ale niezbędnik w ich drodze do zbawienia.
Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu: 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to pamiątka ofiarowania małego Chrystusa w świątyni jerozolimskiej.
Zgodnie z Prawem Mojżeszowym rodzice musieli poświęcić każdego pierworodnego chłopca Panu. Był to symboliczny gest poświęcenia Bogu pierwszego potomstwa, a nie, jak się niepoprawnie sądzi; poświęcenie chłopca na służbę kapłańską. Aby móc z powrotem zabrać syna do domu, wykonywano tzw. obrzęd "wykupienia" łączony z oczyszczeniem matki dziecka. Polegał on na ofiarowaniu baranka lub pary synogarlic albo dwóch młodych gołębi. Ubóstwo Świętej Rodziny nie pozwalało na pozostawienie baranka, toteż rodzice Jezusa złożyli parę gołębi.
Maryja i Józef przynieśli zatem swego Syna, jak wszyscy rodzice w Izraelu, do Świątyni Jerozolimskiej (tej samej, której zburzenie przepowiedział ich Syn prawie 30 lat później), by oddać Go Panu.
Spotkali tam starca Symeona i prorokinię Annę córkę Fanuela. Pierwszemu Bóg obiecał, że nie zazna śmierci, zanim nie ujrzy Syna Człowieczego (Mesjasza). Można zatem przypuszczać, iż Symeon był pierwszym, który słowami wyznał wiarę w Jezusa, jako Boga. Wypowiedział on bowiem słowa:
"Teraz o Panie pozwól odejść swemu słudze w pokoju,
według słowa Twojego,
bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
któreś przygotował wobec wszystkich narodów,
Światło na oświecenie pogan i chwałę Ludu Twego, Izraela".
Słowa te wypowiada Kościół codziennie jako kantyk Symeona w modlitwie na zakończenie dnia (Kompleta), jako wyraz przygotowania na odejście z tego świata w nadziei zbawienia. Symeon wygłasza także proroctwo o przyszłym odrzuceniu i upadku Jezusa.
Pierwsze wzmianki o święcie Ofiarowania Pańskiego pochodzą z IV wieku. W Rzymie papież Sergiusz I (687-701) postanawia wprowadzić w dniu 2 lutego, zwanym dniem św. Symeona, procesję, która miałaby się odbywać o brzasku. Jej uczestnicy trzymali w ręku zapalone świece. Procesja miała charakter pokutny, o czym świadczyły zakładane przez kapłanów szaty liturgiczne koloru czarnego. Od ok. X w. upowszechniło się poświęcanie płonących świec, które symbolizują Chrystusa: Światłość świata. Charakter święta ustalił ostatecznie Mszał Rzymski z 1970 r. opowiadając się za nazwą "Ofiarowanie Pańskie", zamiast "Oczyszczenie", podkreślając nie tylko aspekt ofiarowania zamiast pokuty, ale także uwypuklając chrystologiczny wymiar tego święta. Święto to obchodzi cały świat chrześcijański, a więc także prawosławie i protestantyzm.
Ofiarowanie Pańskie zwane jest także świętem MB Gromnicznej. Związane jest to z poświęcaniem w tym dniu świec; gromnic, nazywanych tak, gdyż miały one ochraniać domostwa i ich mieszkańców od gromów w czasie burz. W tym celu w czasie nawałnic świece zapalano i stawiano w oknach, modląc się do Maryi. Gromnice wkładano także w dłonie umierających, by światło świecy prowadziło duszę konającego do Chrystusa.
Obecnie święto Ofiarowania Pańskiego kończy w Polsce czas śpiewania kolęd, wystawiania stajenek i ubierania choinek, mimo, iż okres Bożego Narodzenia zakończył się już po Święcie Chrztu Pańskiego. Jest to związane z silną tradycją śpiewania kolęd w naszym kraju; a na ten wyjątek zgodziła się Stolica Apostolska.
Od 1997 r. 2 lutego Kościół powszechny obchodzi ustanowiony przez Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich.
O godz. 18.00 w czasie Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył Ksiądz Krzysztof Paluch SCJ przełożony wspólnoty Księży Sercanów w Lublinie, a kazanie wygłosił Ksiądz Proboszcz Kazimierz Lewandowski SCJ śluby zakonne odnowiły siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr św. Jana Chrzciciela i Księża Sercanie.
W niedzielny wieczór 23 stycznia 2022 roku w naszym kościele odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Scholi Dobry Pasterz. W trakcie koncertu mogliśmy usłyszeć nie tylko znane i lubiane kolędy, ale także mniej popularne świąteczne utwory.
Na zakończenie ksiądz Proboszcz podziękował scholi za piękną grę i śpiew, a publiczność nagrodziła zespół gromkimi brawami.
W Niedzielę Chrztu Pańskiego po Mszy św. o godz. 17.00 w naszym kościele odbył się koncert jednego z najlepszych chórów w Polsce La Musica.
Chór La Musica powstał w październiku 1992r., a więc w tym roku będzie obchodził swoje 30 lecie. Od początku swojego istnienia związany jest ze Szkołą Podstawową nr 16 w Lublinie, przy ulicy Poturzyńskiej 2. Założycielem chóru i pierwszym dyrygentem jest Pan Zdzisław Ohar.
La Musica prowadzi ożywioną działalność koncertową, dając rocznie 30-40 koncertów. Chór koncertował w Niemczech, Bułgarii, Macedonii, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie, Litwie i Hiszpanii.
Repertuar Chóru tworzą utwory kompozytorów polskich i zagranicznych od XV do XXI wieku, a także kolędy, pastorałki oraz standardy muzyki popularnej, od pięknych tekstów łacińskich poprzez utwory ludowe, kompozycje w nowych aranżacjach jak również utwory skomponowane specjalnie dla Chóru.
Chór la Musica to bez wątpienia jeden z najlepszych chórów w Polsce. Chór, jako zdobywca nagrody głównej Grand Prix na dwóch Ogólnopolskich Konkursach Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy uczestniczył dwukrotnie w Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. To wyjątkowy konkurs – wydarzenie inne niż wszystkie istniejące dotąd w Polsce konkursy chóralne. Ideą tego muzycznego święta jest konfrontacja zwycięzców siedmiu najstarszych i uznanych polskich konkursów chóralnych, którzy następnie stają do szlachetnej rywalizacji, konkurując w stolicy Wielkopolski o zwycięstwo w tym swoistym „konkursie konkursów
Dodatkowe informacje na temat działalności chóru, osiągnięć są dostępne na stronie internetowej chóru pod adresem: http://www.chorlamusica.pl/
„O, jakże bardzo potrzebny jest w Kościele zastęp serc czuwających, dzięki którym miłość Serca Bożego nie pozostanie osamotniona i nieodwzajemniona”.
Jan Paweł II
W Święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2022 roku na Mszy Świętej o godzinie 17.00 obchodziliśmy uroczyście 30 rocznicę powstania Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ w naszej Parafii. Głównym celebrantem był ks. Proboszcz Kazimierz Lewandowski opiekun Stowarzyszenia. Oprawę liturgiczną przygotowali członkowie Straży Honorowej.
Po Mszy Świętej w salce na dole odbyło się uroczyste spotkanie członków. W miłej atmosferze przy herbatce odbyło się wspominanie wydarzeń z tych 30 lat istnienia, były życzenia z okazji 30-to lecia Straży oraz Nowego Roku 2022. Miłe spotkanie zakończyliśmy śpiewem kolęd.
Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ Stowarzyszeniem, które ma na celu, aby jego członkowie „uprzytomnili sobie nieustanną miłość Boga ku nim i ku ich bliźnim” (Statut Arcybractwa). Członkowie wspólnoty poczuwają się do wynagradzania Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, zranionemu grzechami ludzi. Starają się ponadto swoje osobiste życie wiary, jak również apostolskie i zawodowe – wypełniać miłością Serca Chrystusa. Stowarzyszeni – dla osiągnięcia tego celu – obierają sobie jedną godzinę w czasie dnia, podczas której w szczególny sposób pamiętają o Zbawicielu i ofiarują Mu zwykłe zajęcia tej godziny, nie czyniąc w nich żadnej zmiany.
Wybrana godzina duchowej obecności przy Zbawicielu to pełnienie straży, swoista łączność z ofiarą Chrystusa, podjęcie cząstki wynagradzania, uwielbienia i miłości, cząstki, którą – przez Chrystusa – stowarzyszeni ofiarują Bogu Ojcu. Czynią to za wzorem świętych patronów Arcybractwa: Matki Bożej, św. Jana Ewangelisty i św. Magdaleny, oni – obecni u stóp Krzyża – pierwsi pełnili straż honorową.
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy pragną jeszcze bardziej przybliżyć się do Serca Pana Jezusa i trwać przy nim do wstąpienia do Straży Honorowej w naszej parafii.
Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt w Kościele. Obchodzono je na Wschodzie od III wieku, a na Zachód przedostało się pod koniec IV wieku.
W dzisiejszym dniu czcimy objawienie się Boga w widzialnej postaci. Wcielony Bóg objawił się poganom w osobach Mędrców, narodowi wybranemu przy chrzcie w Jordanie i swoim uczniom przez cud dokonany w Kanie Galilejskiej.
Oficjalna nazwa święta brzmi Epifania. Terminem tym Grecy określali uroczysty wjazd władcy. Święcimy dzisiaj przybycie na ziemię wielkiego Króla, którego panowanie ogarnia nie tylko wszystkie kraje, ale cały wszechświat. Chrystus Król nawiedza dzisiaj swój Kościół - wiekuistą Jerozolimę, obdarzając ją skarbami łaski. Do Kościoła powołane są wszystkie narody. Cała tradycja chrześcijańska widzi w Mędrcach ze Wschodu pierwociny narodów pogańskich. Za nimi w bramy Kościoła Chrystusowego wchodzą coraz to nowe ludy. W ten sposób spełnia się proroctwo Izajasza, które czytamy dziś w lekcji mszalnej.
Dary Mędrców mają znaczenie symboliczne. Oznaczają godność królewską Chrystusa (złoto), wypływającą z połączenia się natury ludzkiej (mirra) z Boską (kadzidło). Dlatego wyobrażają one samego Zbawiciela.
Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery C+M+B, które są pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie: Christus mansionem benedicat i dodajemy jeszcze aktualny rok.
Msze św. odprawiane są jak w każdą niedzielę.
Ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na wsparcie dzieł misyjnych prowadzonych przez Księży Sercanów.
Ofiary zbierane przy żłóbku „do aniołka” przeznaczone będą na wsparcie Papieskich Dzieł Dziecięctwa Misyjnego.
Zapraszamy do galerii - błogosławieństwo kredy i kadzidła na Mszy św. o godz. 11.00
W tym uroczystym dniu imienin,
przyjmij Księże Mieczysławie
szczere i serdeczne życzenia:
długich lat życia przepełnionych
zdrowiem i szczęściem.
Pogody ducha, pomyślności
i ludzkiej życzliwości.
Dni pełnych słońca i radości
oraz błogosławieństwa Bożego
i opieki Matki Bożej.
Parafianie
W sobotę 1 stycznia, w czasie Mszy św. koncelebrowanej o godz. 12.30 modliliśmy się w intencji
Ks. Mieczysława Piwowarka SCJ z okazji jego imienin.
Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele grup parafialnych złożyli drogiemu Solenizantowi życzenia.
Drodzy Parafianie!
Nich Was Pan błogosławi i strzeże.
Niech rozpromieni oblicze swe nad Wami,
Niech Was obdarzy swą łaską.
Niech zwróci ku Wam oblicze swoje
i niech Was obdarzy pokojem.
Błogosławionego Roku Pańskiego 2022!
Wasi duszpasterze