W niedzielę 18-go sierpnia po Mszy św. o godz. 12.30 miał miejsce w naszym kościele liturgiczny obrzęd przyjęcia do Apostolatu Margaretka grupy osób, które podjęły modlitwę w intencji ks. Zenona Siedlarza SCJ i ks. Mateusza Zawiłowicza SCJ.
Apostolat Margaretka to ruch osób świeckich modlących się za kapłanów, który powstał w Kanadzie w 1981 roku, a dziś obecna jest w wielu krajach na całym świecie. W Polsce pierwsze Margaretki powstały w roku 1998 jako oddolna inicjatywa osób świeckich. Patronką Apostolatu Modlitwy za Kapłanów została Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła.
Istotę Apostolatu Margaretka stanowi codzienna modlitwa w intencji imiennie wskazanych kapłanów ofiarowana przez konkretne osoby spośród wiernych. Każda z nich przyjmuje na siebie wieczysty obowiązek modlitwy za kapłana w wyznaczonym dla niej jednym dniu tygodnia.
Nazwę swą Apostolat zawdzięcza polnemu kwiatowi margaretki. Symboliczny kwiat tworzy grupa siedmiu osób skupiona wokół kapłana objętego modlitwą. Jego imię (nazwisko) wpisane jest w centrum kwiatka, a wokół niego na siedmiu płatkach imiona (nazwiska) osób modlących się za niego w wybranym dniu tygodnia. Każda z osób modli się indywidualnie, tam gdzie przebywa. Nie ma obowiązku zbierania się na wspólną modlitwę. Ważne jest to, aby w każdym dniu tygodnia kapłan był objęty modlitwą.
Cele Apostolatu:
- modlitwa za wybranego kapłana;
- troska o jedność kapłanów ze swoim biskupem i między sobą;
- współpraca między kapłanami i świeckimi;
- wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.